| Joker3134 a întrebat:

Inainte de comunism ce era? Adica oamenii, totul, ce era diferit la ei inainte de comunism si dupa ce s-a schimbat?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Inainte de causism era gheorge dejism unde era bine pentru oameni, se gaseau de toate, aveai utilitati fara oprire, aveai salariu okey, traiai binisor, puteai sa-ti iei apartament la un pret bun, ca toti sa-si permita, asta prin 65 cam cand erau primele ap construite.

Tari unde se traia binisor era Ungaria, Cehoslovacia, poate Bulgaria, asa era in tarile alea cum ai intrebat dincolo.
In altele o duceau prost ca si la ceausu, ca era aplicat sistemul prost de niste prosti.
Ti-am dat dincolo mai multe detalii sa intelegi, am scris cam mult, dar daca te int o sa vezi ca era nevoie, am zis cam tot.

5 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

La om nu era nimic diferit, omu era si e la fel, ca genetica e tot una, regimul, conditiile erau altele. Inainte de comunism era capitalism, monarhie constitutionala, zic dupa 1900.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Da, cam erau, nu aveai voie sa zici ceva contra partidului, nu aveai voie sa iesi din tara in vest, nu aveai voie sa primesti musafiri din vest. Cam atat. La noi cu ceusismul idiot.
Era un comunism prost aplicat, de aia era rau, nu sistemu in sine era rau, cum e sistemul PNL-ist adica sistem rau pentru om de rand.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Inainte de causism era gheorge dejism unde era bine pentru oameni, se gaseau de toate, aveai utilitati fara oprire, aveai salariu okey, traiai binisor, puteai sa-ti iei apartament la un pret bun, ca toti sa-si permita, asta prin 65 cam cand erau primele ap construite.

Tari unde se traia binisor era Ungaria, Cehoslovacia, poate Bulgaria, asa era in tarile alea cum ai intrebat dincolo.
In altele o duceau prost ca si la ceausu, ca era aplicat sistemul prost de niste prosti.
Ti-am dat dincolo mai multe detalii sa intelegi, am scris cam mult, dar daca te int o sa vezi ca era nevoie, am zis cam tot.

| Celcestietot a răspuns:

Nu s-a schimbat nimic, doar și-au dat majoritatea oamenilor mizeria sufletului pe față.