| Iulian9787 a întrebat:

Salut, treaba sta in felul urmator...site-urile sunt o buna sursa de venit ..asa ca m-am gandit sa deschid si eu unul avand cunostinte in it de nivel avansat si pot face ceva unic, diversificat si atractiv ..imi lipseste insa ideea site-ului in sine ..despre ce sa fie? Ce sa contina etc happy asa ca ce doresc eu de la voi sunt idei de siteuri cat mai unicate ..nebunesti si care sa atraga cat de cat vizitatori! Ofer funda + vip pe site la ideea folosita!

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Site urile sunt o sursa de venit daca e vreun magazin online sau vreun tool pentru care platesti sa il folosesti. Un simplu site nu e nicidecum o sursa buna de venit.

| Iulian9787 explică (pentru suntserios):

Se platesc reclamele...ft binee ..mai ales daca prinde la public? Facebook nu vinde nimic si e nr 1 se scot zilnic 100 milioane de euro zilnic tongue eu nu vreau sa fiu ca Facebook si nici nu pot.dar daca as avea useri cat 0.01 din cati are Facebook.l-ar fi mai mult decat suficent. pe un zite populat per 50 afisari de reclama se iau intre 150 200 euro...deci.

| suntserios a răspuns (pentru Iulian9787):

Ha ha ha ha. Esti amuzant.

Facebook are in jur de 2.5 miliarde de useri.
Lunar are trafic de la cam 1 miliard de useri activi.

Sa au 0.01% din Facebook ti ar trebui cam 10 milioane de useri. Ha ha ha ha, hai sa vorbim serios.
Site urile cu cel mai mult trafic pe zi in Romania au undeva cand sunt chestii virale pe la 250.000. Un blog obisnuit din top are vreo 50-60.000. Un blog mediu undeva pe la 1-2.000 zi

Si tu vrei 10 milioane?
Si esti extrem de naiv sa crezi ca la 50 afisari primesti 200 euro happy
undeva la 2000 click uri (atenti click uri) daca iti aduca 200 euro. Stii ce inseamna 2000 click uri? Inseamna sa ai 50-70.000 useri zilnic si din astia sa convertesti prin click.

Cred ca nu ai nicio idee despre monetizarea site urilor.

| Iulian9787 explică (pentru suntserios):

Deaia am spus sa fie o idee unica care sa prinda... daca implica videoclipuri spre exp e si mai usor happy pui reclame, ma rog..eu cerusem o idee de site unicata mersi oricum ast in continuare raspuns cu privire la int mea

| suntserios a răspuns (pentru Iulian9787):

Pai si eu ti am zis, magazin online sau aplicatie contra cost daca vrei bani. In rest site monetizat sa iti aduca veniturile pe care le astepti tu... greu

| Diagn a răspuns:

E vorba de multa munca. Dacă reușești să faci un site foarte atractiv, vei putea să-l vinzi mai încolo pe bani, după ce creste valoarea lui. Idei ar fi site cu poze (sunt alte site-uri cu poze gratis, de unde poți lua pozele. Majoritatea firmelor au nevoie de poze pentru prezentări, anunțuri, blabla), o platformă pentru developerii români iar ar fi buna, știi, una in care ei pun coduri pentru diferite lucruri gen trucuri CSS sau alte chestii, forumuri pentru developeri unde se dezbat subiecte și se rezolva probleme, dar poate avea și o pagină in care developerii își pot vinde munca (template-uri, diferite mini-aplicatii, blabla). O astfel de platforma eu n-am văzut în România, sunt doar site-uri internaționale.