| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor.
Dacă eu depun la o bancă (cec bank) o sumă de bani iar ei mâine dau faliment. credeţi că sunt şanse mari de a-mi lua toţi banii înapoi sau am riscuri mari?

Răspuns Câştigător
6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista un Fond de Garantare a Depozitelor Bancare (FGDB), in limita sumei de 100.000 euro sau echivalentul in alte monede, detalii poti vedea aici: http://www.fgdb.ro/pagini/c%C3%A2t-asigur%C4%83m

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Conform legii, pana in 100.000 Euro sunt garantati de stat. Dac ai mai mult poti sa-i pui si pe numele altcuiva si la mai multe banci. In fiecare localitate mare sunt macar 2-3 banci.

| Saveluc a răspuns (pentru Salontanul):

Bună seara.
Vă mulţumesc pentru răspuns. Doresc dacă se poate să îmi daţi şi mie vreo lege, vreun articol. Nu că nu vă cred. dar m-am contrazis cu cineva şi vreau să îi arăt şi plus de asta să stau şi eu liniştit

| oprescudorin11 a răspuns:

Riscurile sunt mari, adica sansa de recuperare depinde de ce intelegere ai cu aia care ti-au aprobat, si care au trecut cu vederea ca lumea bancara este dura!
Vei primi banii, legea e lege! Dar suficient de tarziu, incat s-ar putea sa nu mai traiesti, cand se ia aceasta decizie! Daca se ia! Intrebarea ta este si a mea: daca eu imi fac casa AICI, peste un secol o voi gasi?
Nu! Caci a cazut un meteorit chiar pe locul tau, pe casa ta! Nu aveai asigurare pentru meteoriti!
Dar Bafta!

| Saveluc a răspuns:

Va multumesc tare mult tuturor

| Salontanul a răspuns (pentru Saveluc):

Si eu multumesc!