| anonim_4396 a întrebat:

Salut vine bacu si mai am de invatat mult, bacul il dau la matematica, biologie(11a-12a)si la lb romana.Am luat vacanta si nu stiu cum sa imi impart timpul sa invat la toate 3 deoarece mai am de munca.Cum sa imi impart timpu in asa fel incat sa invat la toate 3 +k invat si pe de rost si trebuie sa repet si sa repet mereu? funda restul voturi

Răspuns Câştigător
| FeliciaCorinaA a răspuns:

La astea trei am dat si eu bacul. Materiile care mi-au cauzat probleme au fost biologia si matematica pentru ca am fost buna la romana si nu am invatat pentru bac, doar am citit acele fise de lectura. Sfatul meu este sa te concentrezi pe materiile la care te pricepi mai putin. Eu, de exemplu, faceam cam 6-7 variante la mate/zi (subiectul I si II) la inceput si invatam la biologie dupa o culegere, cv de genul asta. La biologie, incearca sa o iei putin logic, nu are rost sa tocesti. Citesti de mai multe ori si repeti de cate ori poti. Nu cred ca ar fi bine sa combini joaca cu invatatul, trebuie sa fi concentrat 100% atunci cand inveti sau faci variante astfel nu vei retine nimic. Un alt sfat care vine ca si o urmare: fa cat de multe variante poti chiar si la romana astfel incat, odata ajuns in fata foii de examen sa scapi de o piedica.
Incearca sa faci prima data variantele la mate, concentreaza-te pe fiecare exercitiu, apoi invata la biologie sau romana, idee este ca, seara, trebuie sa inchei cu una din astea doua. Odihneste-te intre sesiunile de invatat, fi concentrat, mai lasa calculatorul si iesirile cu prietenii. Trebuie sa te dedici cu totul bacului pentru ca e mai bine sa sacrifici cateva saptamani decat sa nu il iei. Succes!

| anonim_4396 explică (pentru FeliciaCorinaA):

Da asa este multumesc mult...trebuie sa las fb asta idiot...multumesc multumesc mult chiar imi sunt de ajutor

2 răspunsuri:
| CHIP124 a răspuns:

Invata in timp ce te joci, uite de exemplu eu ca sa invat la engleza si sa ma joc pe PC ma joc si ma uit cum vorbesc englezii si dau pe traducator si acum stiu engleza mai bine ca profesorul