| shookdazed a întrebat:

Salut,voi ce faceti cand sunteti demoralizati?
Am incercat cam tot ce se poate sa imi ridic moralul dar de cateva zile tot am o stare proasta sad

7 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Intrebarea e destul de subiectiva si depinde de gradul de demoralizare.De exemplu, pentru ceva de suprafata, poate chiar superficial, eu caut sa ies cat mai mult pe afara si sa stau cu animalele (caini, pisici etc.).Te ajuta sa iti mai eliberezi mintea.

Daca daca ai depresie sau alte cele, cam degeaba iti scrie lumea sa faci sport, sa muncesti, sa iesi afara, sa stai cu cei dragi, sa faci ce iti place etc. pentru ca nu asa functioneaza deloc.Sugestiile acestea sunt bune doar pentru moment, nu pe termen lung, astfel ca doar amelioreaza putin simptomele, nu trateaza cauza.

| 4evergentleman2023 a răspuns (pentru dullcat):

O gasca de prieteni veseli adevarati nu cum sunt majoritatea parsivi si insidiosi ar putea mult sa ajute daca ai depresie si te inteleg/integreaza, cu timpul te integrezi tu, din pacate prieteni de astia doar in filme mai vezi happy
Te poate ajuta mai mult decat un psiholog.

| dullcat a răspuns (pentru 4evergentleman2023):

Prietenii doar te pot asculta asa pe fuga si iti pot oferi o parere subiectiva, tot pe fuga.Psihologul e acolo pentru tine sa iti ofere o parere obiectiva si sa spuna lucrurilor pe nume, la rece, astfel incat sa te ajute sa gasesti cauza depresiei si sa o elimini. Prietenii nu trateaza cauza ci simptomele, adica starile de moment, cat esti cu ei. Dupa aceea se mai intereseaza de tine? Greu de spus.Plus, fiecare are propria viata si propriile probleme, deci nu, prietenii nu ajuta pe termen lung.

| 4evergentleman2023 a răspuns (pentru dullcat):

Nu ma refer la prietenii aia,ei sunt pseudoprieteni ci la prieteni de care aveam cu totii in adolescenta cand stateam pe banca la discutii de seara pana dimineata,cei care iti erau mereu alaturi si la bine si la greu si cu care radeai ore in sir si te sinteai bine cu ei si regretai cand trebuia sa plecati toti! Mai exista prieteni de astia dar foarte ear care stau in grup frecvent! Si psihologul tot o ora sta cu tine si te rupe si la portofel,de multe ori nu rezonezi cu el! Timp pierdut si bani pierduti! Tocmai ca depresia tocmai de aia de multe ori se declanseaza de la lipsa de afectiune,neintelegere,insingurare,izolare asa ca ei chiar o "trateaza" cel mai eficient daca iti sunt alaturi si te inteleg! Cand ei te implica si pe tine in discutiile lor si grupul lor deja simti ca ai o familie,ca nu esti singur, ca nu esti ratacit,bulversat te simti apreciat,respectat,inteles si depresia apare tocmai din acestor deficituri! Cauza principala a depresiei este lipsa relationarii,ca te simti inutil,a nimanui,ca faci umbra degeaba pamantului si prietenii astia din filme te ajuta sa iti recapeti toata confidenta,te ajuta moral pe toate caile! Ei sunt familia ta,ei fac parte din viata ta,viata ta capata culoare! Te inteleg nu ai avut astfel de prieteni,multi nu i-au avut eu i-am avut si s-a simtit grav lipsa lor! Psihologul nu poate repara ce e defect la mediatorii chimici,mai degeaba antidepresivele o fac ca restabilesc deficienele majors de doamina si serotonina dar si prietenii o fac si o iubita, prin sicializare se elibereaza endorfine, serotonina hormonul fericirii, oxitocina prin imbratisari, deci o iubita si o gasca de prieteni adevarati chiar ajuta mai mult decat 100 de psihologi la un loc! Problema e de multe ori la serotonina,nivelul e pe low,scazut si psihologul nu pot repara aceast dezechilibru chimic al creierului cu vorbe, care de altfel le stiu chiar ei! Crede ma ca de la faptul ca nu esti dorit de nimeni,insingurare si neintelegere,a faptului ca te simti respins,marginalizat,ca nu esti apreciat si dorit de nimeni, cautat se declanseaza depresiile si prietenii acopera cauzele nu efectele! Tratamentul antidepresiv ajuta cel mai mult dar prietenii fac minuni care iti sunt alaturi si la greu, cand esti la pamant. Poti sa mergi la psiholog si familia sa nu te placa in continuare nu ajuta, iubirea si afectiunea ajuta, aceste sentimente elibereaza cel mai mult serotonina si dopamina in creier.

| dullcat a răspuns (pentru 4evergentleman2023):

Inteleg ce zici.Am avut astfel de prieteni, dar intre timp s-a mai racit un pic relatia, fiecare fiind la casa lui.

Totusi, cand ai depresie poti sa fii inconjurat de cati oameni doresti, fie familie sau prieteni foarte apropiati, ca tot singur te simti. Daca ai avut experiente negative cu psihologul, e ok. Unii au avut experiente pozitive si la urma urmei oricine se afla in acest impas e dator sa incerce pe propria piele, sa probeze sa vada ce functioneaza si ce nu.Cand ajungi intr-un punct critic cu siguranta merita incercata fiecare varianta.

| 4evergentleman2023 a răspuns (pentru dullcat):

Din pacate psihologul nu ajuta cand nu te mai simti bine nici in conditiile astea ca el nu e magician sa iti resolve problemele la neurotransmitatori acolo e problema si se rezolva uneori doar cu tratament daca e cronica nici tratamentul nici psihologul nu mai o poate elimina dar tratamentul te poate face sa prinzi viata din nou prin recaptarea serotoninei si a dopsminei, si rolul asta cand ai defict de genul psihologul nu poate ca problema e la mediatorii chimici! Din ce am citit pe aici nimeni nu a fost ok cu anxietate mergand la psiholog ani de zile, chiar o femeie mi-a zis ca s-a dus 6 ani la psiholog si nu a ajuta o, in conditia in care ia si xanax nu poate sa iasa nici din casa si e medic are policlinica ei! Prietenii aia de care iti spun eu aia nu te lasa la greu familia te lasa cand vede ca nu esti bine nici nu te baga in.seama vb in cunostinta de cauza,cand nu esti bine toti te ignora,dar prieteni de aia faci minuni si o iubita!
Merge sunt multe variante poate nici una sa nu mearga! Dar cu totii me dorim prieteni de aia de aia suntem depresivi si marcati ca nu mai avem prieteni de aia,se gasesc doar in citate,definitii,DEX si filme happy
Daca ii aveai in continuare nu mai ma contraziceai si de aveai tu depresie, imi dadeai dreptate! Prieteni cu care te plimbi peste tot in lume nu doar stati pe banca de langa casa, apartament! Astia fac minuni vindecat orice! Am vrut toti maturizare si uite ce presupune maturitatea lumea a innebunit, nu prea mai exista oameni valorosi, frumosi, ii visezi nici in vise nu aparhee hee

| StoicAnalysis a răspuns:

Fac calistenice. Ma simt mult mai bine dupa ce transpir intens si ma duc la dus apoi. Terapie curata pentru mine.