| Liviu321 a întrebat:

Voi cum va faceti prieteni noi si cum ajungeti sa ii intalniti? Nu ma refer la colegi de munca, vecini etc

22 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu ma omor cu asta. Ei nu exista doar interesele si atat

| AFR81 a răspuns:

Iti faci prieteni in cercurile pe care le frecventezi. Spre exemplu, eu m-am imprietenit cu o gramada de persoane la competitiile de tenis la care merg. Bine, vorbim aici de o amicitie care presupune comunicare la fata locului, comunicare pe internet si poate si alte intalniri pe care decidem sa le avem. Nu e o prietenie strans legata.

| Lioana a răspuns:

Nu mi-am facut demult prieteni noi. De la o varsta se leaga mai greu prieteniile. Eu zic ca Facebook e o sursa destul de buna pentru a-ti face prieteni.

| Liviu321 explică (pentru Lioana):

Cum asa? Eu mereu incercam sa comunic cu diverse femei pe Facebook dar in afara de seen si unfriend nu primeam nimic. Oare chiar asa de urat sa fiu? Un simplu "buna" nu cred ca te face sa blochezi pe cineva.

| Lioana a răspuns (pentru Liviu321):

Nu știu alții cum sunt dar eu când văd la fiica-mea minora cum primește cereri de prietenie cu sutele de tot șterge din ele și nu se mai termina, mă gândesc că asa primesc și altii.

| Liviu321 explică (pentru Lioana):

La femei e mult mai simplu. La barbati in schimb...

| Lioana a răspuns (pentru Liviu321):

E la fel si la barbati. Trebuie doar sa-ti pui o poza de profil in care zambesti ca sa nu pari un nesuferit si sa porti conversatii interesante.
E util sa ai la prieteni persoane cu multi prieteni, pentru ca ai sanse sa primesti de la aceia cereri sau ca ei sa accepte cererea ta.
Ajuta mult daca ai un hobby sa intri in grupuri care au aceeasi preferinta ca si tine. Cu membri acelui grup poti intra in discutie despre acel subiect si dupa aceea ii poti adauga la prieteni.

| Liviu321 explică (pentru Lioana):

Credeti ma ca am pus tot felul de poze cat mai bune cu mine si nimic. Sunt urat asta ar fi raspunsul. Femeile vor in ziua de azi niste Adonisi si bogati ca Zukenberg. Lafel si cu membrii de pe diverse pagini. Am discutat acolo cu ele despre subiect dar cand am dat cerere niciun raspuns. Oare de ce...

| Lioana a răspuns (pentru Liviu321):

In primul rand Zuckerberg nu e frumos. In al doilea rand nu poti generaliza ce vor femeile pentru ca fiecare vrea altceva. Poate nu te uiti la persoanele potrivite. Se spune ca fiecare sac isi gaseste petecul.

| Liviu321 explică (pentru Lioana):

La Zukenberg m-am gandit ca si om bogat. Dar chiar si asa nu inteleg de ce e urat. Mda nu stiu as vrea sa le intalnesc pe cele care vor si altceva. Pana acum doar femeile dolofane m au vazut atractiv sa i zic asa...dar eu sunt un tip slab nu ma potrivesc cu ele. In rest fetele pe care le am abordat nu era niste 90 60 90 1 80 din cotra. Am abordat femei care se pot potrivi cu mine. Chiar nu inteleg care sa fie problema. Poate sunt eu prea bun cu ele. Multi sunt nesimtiti si au cu gramada iar altii nici macar una.

| Lioana a răspuns (pentru Liviu321):

Tu te uiți să te potrivești cu ele din punct de vedere fizic. Uită-te si la felul ei de-a fi inainte de a încerca ceva pentru că acolo e important sa va potriviți.

| Liviu321 explică (pentru Lioana):

Stiu asta insa pe Facebook este greu sa iti dai seama daca persoana respective gandeate ca tine. Mai ales ca eu am o gandire diferita fata de cea a generatiei mele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Liviu321):

Pe Facebook conteazã 2 lucruri sa atragi gagici, sa fi atragãtor pentru ele fizic, sa mai ai o poza si cu niste tipe plus bonus o masina fainã. Altfel esti pa, daca iti dã cu block si seen inseamna ca au pe cineva care le-o trage deja, mult mai atrãgator ca tine.

Iesi in oras singur, ti-e frica de ceva, ca o sa pari ciudat?
Lucreaza la fizic salã, stil vestimentar etc macar sa se vada ca ai ceva bani.
Oricum acolo majoritatea Cu pozele lor se cred mult mai frumoase, dar daca le vezi in realitate iti faci cruce.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lioana):

Când ai cautat ultima datã un tip pe internet?, dar sa fie acolo cât de cât ok, nu unu care toate prietenele tale il vor. Cam niciodatã, zi ca mint.

| Lioana a răspuns (pentru anonim_4396):

Căutam (dacă se poate numi "căutat" statul la discuții pe chat sau mIRC) înainte de a fi casatorita. Dar atunci lumea nu avea profile cu poze și ciocnirea cu realitatea era dura.

| Liviu321 explică (pentru Lioana):

De ce era dura? Pentru ca toti se asteptau sa fie o persoana super frumoasa? Mi se pare ciudat sa discuti cu cineva, sa simti ca te completezi dar nu e ok pentru ca nu arata bine.

| Liviu321 explică (pentru anonim_4396):

Nu prea ma vad eu genul care sa agate pe strada. Cred ca timiditatwa cu lipsa de incredere ma trag serios in jos. Am facut sala dar nu s-a vazut mai deloc. Nici nu stiu ce sa zic ca as putea face. Am luat si proteine dar degeaba. Cat despre vestimentatie mereu ma duc cu un prieten care sa mi dea sfaturi utile. La tuns ma duc doar la un tovaras la salon special sa ma faca sa arat mai bine dar tot degeaba. Asta este. Poate eu sunt facut sa fiu singur.

| Lioana a răspuns (pentru Liviu321):

Nu am spus nimic de frumusețe. Ai dedus asta singur.
Și nu poți să-ți dai seama daca te completezi cu cineva după o discuție virtuala.
Cum ar fi dacă fata cu care crezi tu că te completezi, e o femeie matura, grasa si cu ochelari? Miroase a transpirație si vorbește întruna de nu o mai poți opri. Aaa... și hainele de pe ea sunt murdare și uzate. Poate are și o aluniță imensa pe fata. Sufletul ei e complet compatibil cu al tau (pe internet). O accepți?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Liviu321):

Nu agãti pe stradã, agãti prin parc sau mall acolo e cel mai ok. Dar trebuie sa fi atent daca o fatã te alege, adicã daca se uitã mai insistent, incepe sa flirteze Cu tine.
Restul mai trebuie doar sã scapi de frica de respingere, mergi cu mentalitatea asta si nu o sa ai probleme "daca incerc cu 10 fete, 8/9 din 10 o sa ma respinga" si atunci nu iti faci probleme de timiditate.

| Liviu321 explică (pentru Lioana):

Aici intervine altceva. Sunt lucruri pe care totusi le poate schimba, daca e grasa si incearca sa slabeasca, de ce nu? Daca are haine uzate dar totusi isi da seama ca e cazul sa si le schimbe si o face de ce nu? Daca miroase mai mereu dar totusi doreste sa schimbe asta facand dus mai des de ce nu? Pe mine nu ma deranjeaza asta la o femeie atata timp cat doreste sa le schimbe. Mie alte lucruri nu imi plac la o femeie. Anume lipsa de feminitate, femeile care injura, care au vicii, care nu stiu ce vor si pe care automat nu te poti baza, femeile care te vad un sclav doar pentru ca ele ofera sex asta nu suport la o femeie nu fizicul. Dar oare o femeie poate accepta un barbat care o are mica, care are un salariu putin peste minimul pe economie, care nu conduce o masina nemteasca, care are un fizic slab, fara muschi, cu probleme de vedere, care nu are freza dupa ultimele tendinte?

| Lioana a răspuns (pentru Liviu321):

Eu ți-am dat doar câteva exemple Lista poate fi infinită. Și ceea ce ai spus tu nu se observă neapărat într-o discuție pe internet.
In legătură cu schimbarea omului eu as zice sa nu te bazezi pe asta. Dacă nu îți place la început mai târziu îți va placea și mai puțin. Oamenii se schimba dar în rău: îmbătrânesc, își pierd răbdarea, nu se mai străduiesc să arate bine după ce au o relație stabilă. O schimbare in bine se întâmplă rar și asta doar daca decide persoana că vrea să se schimbe, tu degeaba încerci să o schimbi că nu vei reuși. Poate se va schimba temporar pentru tine dar apoi după ce devine sigură pe relația voastră revine la vechile obiceiuri.
"Lupul își schimbă părul dar năravul ba."
Cel mai bine e să-ți alegi o partenera care îți place de la început fara sa fie nevoie de schimbări.

| BarilăIN a răspuns:

Prietenii se fac pe incredere, atunci cand discuti cu cineva tu iti vei da seama daca ti se potriveste sau nu, prietenii se intalnesc oriunde mai ales pe la diferite concursuri / Scoala! Bafta