| I0nuto8 a întrebat:

Vorbesc cu o fata pe Facebook de un an si ceva. Intre noi e o distanta de 300 de km. Ne-am vazut de doua ori pana acum in realitate. Ea ma iubeste mult si sa tinut si se tine de mine foarte tare de multa vreme. Eu nu am prea vrut inca de la inceput fiind-ca e la distanta si e mai mare cu 4 ani ca mine. Eu 23 ea 27. Apoi dupa ce ma convins sa merg la ea si am vazu-to in realitate, nu prea mi-a placut de ea. Are cateva probleme de sanatate si felul in care merge e ciudat putin genunchii apropiati, nu ma atrage deloc. Chestia e ca nu stiu ce sa fac pentru-ca eu nu simt ca o iubesc,dar in acelasi timp o apreciez pentru-ca e foarte cuminte si de treaba,dar in acelasi timp ma gandesc ca nu ma atrage deloc si nu simt nimic gen indragostit sau placut in sensul de iubita si ma port foarte rece cu ea si doar asa ca prieten dar ea isi face iluzii si zici ca nu a mai vazut alt om pe lume. Mie naspa si nu pot sa i spun, dar nici pe deplin convins ca vreau sa renunt la ea. Sunt foarte confuz si nu stiu ce sa fac, mi e frica daca renunt pe urma o sa regret,, dar ma gandesc si ca daca o accept sa se mute la mine nu o sa fie bine daca mie mi e rusine sa merg cu ea pe strada sau sa o prezint la ai mei. Sunt foarte incurcat, ma puteti ajuta cu cateva sfaturi?

1 răspuns:
| DeathOfDreams a răspuns:

Mereu mă întristează situațiile în care o persoană iubește atât de tare o altă persoană. În care se uită la respectiva de parcă ar fi totul, iar cealaltă crede doar că e o companie plăcută.
Dar în definitiv, nu poți să-ți impui să iubești o persoană.
Nu poți să-ți impui să fi îndrăgostit de vreuna.
Și nu, ai dreptate, n-o iubești.
Am realizat asta de când ai început să spui de distanță și de când ți-ai descris nemulțumirile la adresa ei.
U know, când iubești o persoană, nu-ți pasă de aceste aspecte.
Dar nu asta-i important, nu știu ce-i cu dorința asta să mă leg mereu de orice fragment dintr-o "poveste".
Dacă ai încerca să fi împreună cu ea, în cazul în care nu ești îndrostit, pe viitor vei avea destul de multe nemulțumiri. Și nu va sfârși fericit niciunul dintre voi.
Dar în cazul în care o lași baltă și te îndepărtezi din pura ta voință, există oportunitatea ca mai târziu să regreți asta, cum ai zis și tu. Dar n-ar trebui să te opui dacă va fi dorința acesteia.

Explică-i de ce nu vrei să fi împreună cu ea. Fiindcă în definitiv, mai bine o rănești în oarecare măsură, cu adevărul decât s-o consolezi cu minciuni, iluzii și speranțe false.
Și în cazul în care va vrea să plece și va hotorî asta, las-o.
Poate așa își va găsi o persoană care într-adevăr o iubește, realmente.