| Anonim0202 a întrebat:

Salut, vreau doar sa stiu daca mai e cineva student si a trebuit sa treaca anul in toamna?
Sunt primul an la o facultate in Iasi, pe profil ing mediului si am o frica ca nu o sa trec
Primul semestru a decurs ok, am luat 25/30 de credite, dar al 2-lea am avut ceva probleme. pe naiba ca am dat de distractie si am reusit sa iau doar un examen, deci total 28 de credite. am unele materii la care am de platit laboratore si deja le-am scos din ecuatie pe aceasta toamna si raman cu 3 examene sa-mi iasa fix 41 (trebuie 40 sa trec anul).

Din cate am inteles de la unii in toamna daca pici, mai sunt rereuri care le platesti si acolo trage proful de tine sa scrii ceva si te trece, dar eu tot cu morcovul in fund stau, nu am o intrebare, vreau doar sa ma descarc ca pe 5 septembrie am prima restanta

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Te înțeleg perfect laughing
Pe viitor sa ții minte ca e mai bine sa ai restanta decât situatie neîncheiată, adică sa îți termini măcar laboratoarele.
In total sunt 41 credite? E cam absurd sa treci anul doar dacă ai 40... nu cred ca e chiar așa, in cazul in care ai mai putine cred ca se poate face o cerere la decan ca sa promovezi anul, asa se face in mai toate facultățile.
In toamna (cel puțin La noi la Poli) sunt câte 2 zile pentru fiecare examen, deci tu sa te duci in fiecare zi, apoi dacă nu ai luat examenul te duci și in cealaltă zi pentru ca ai dreptul asta. Verifica planificarea examenelor, cred ca sunt afișate datele. Alta șansa nu mai e, sau poate doar dacă hotărăște facultatea sa se prelungească sesiunea.
In general profesorii sunt mai îngăduitori la restanta, adică o sa mai închidă ochii putintel, cel puțin unii, poți sa le explici ca ai avut niște probleme și exista posibilitatea sa nu treci anul și poate te mai ajuta.
Eu zic ca o sa le iei, dar sa și citești ceva, adică dacă te duci acolo și dai foaia goală nici dacă vrea nu o sa aibă cum sa te treacă, trebuie sa știi măcar puțin din materia aia.

| Anonim0202 explică (pentru Bondarel99):

Nu fi atent, deci in total pe an ai 60 de credite, dar tie iti trebuie 40 ca sa treci anul, si bineinteles ca treci daca te chinui, din cate am inteles in 2 saptamani de restanta acum poti da pana la 3 ori, dar trebuie sa platesti daca nu iei din prima.

Si cum am zis, eu am facut 25 de credite pe primul semestru, pe al 2-lea am luat un examen care are 3 credite + franceza care te trecea doar pe prezenta alte 2 credite, total 30.

Am zis ca fac 41 pentru ca din materiile restante care le am, doar 3 le pot da fara sa platesc, la celelalte am laboratoare lipsa si nici materie nu am, si materiile astea 3 care le pot da au 4/4/3 credite, total 41 ca sa trec anul, acum doamne ajuta.
Perioada de restante aici incepe pe 4 sept parca se termina in 2 sapt. eu luni ma duc in Iasi la facultate sa vad cand am celelate examene ca pe colegi nu prea te mai poti bazabig grin

| Bondarel99 a răspuns (pentru Anonim0202):

Nu are facultatea un site pe care sa pună informațiile de genul asta? Eu zic ca le iei pe astea 3, dar dacă e sa pici la vreuna vorbește și tu cu profesorul ca dacă ii spui ca îți trebuie 5 la materia lui ca sa treci anul nu o sa fie așa de rău încât sa nu te ajute, mai trage de tine ca sa iei. Succes!