| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa cumpar ceva de pe internet (in dolari). Cardul meu este in euro. Bun, odata ce cumpar productul o sa mi se ia din cont suma de euro echivalenta in dolari? Adica, daca de exemplu cumpar ceva cu 15 dolari o sa mi se ia 14.15 euro (15 dolari in euro) sau o sa imi dea eroare? Funda si vot! Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

O să îți ia ceva mai mult, pentru că se face conversia euro - lei, apoi lei - dolari, plus comisioanele, la cursul băncii (nu al BNR).
Poți ieși ceva mai ieftin dacă plătești dintr-un cont în lei direct.