| abcdef111 a întrebat:

Salutare
Am o mare mare problema. Am fost victima unui atac pe internet. Pe scurt, am fost filmat gol si acum sunt amenintat ca daca nu ii trimit bani persoanei va pune video-ul pe internet si imi va ruina viata. Nu stiu ce sa fac, m-as duce la politie. Ma gandesc ca ar putea fi gasita cumva persoana respectiva tinand cont ca mi-a dat nume, prenume, tara si oras ca sa trimit banii cu western union. Sunt disperat si socat, inca nu imi vine sa cred cat de redus mintal am putut sa fiu. Incercati sa va bateti joc cat mai putin de mine, va rog, puneti-va in situatia mea. sunt absolut disperat. nu stiu cu cine sa vorbesc si cine m-ar putea ajuta.

15 răspunsuri:
| Kanpeki a răspuns:

Pai du-te la politie. Daca ti-a dat numele si orasul e foarte usor de gasit. E cam proasta persoana aia daca chiar asa usor si-a dezvaluit identitatea...

| abcdef111 explică (pentru Kanpeki):

Nu se poate sti daca chiar e identitatea ei/lui...

| William a răspuns:

Poti te rog sa imi explici de ce te-ai filmat gol? Nu inteleg de ce ar face cineva asta.

| abcdef111 explică (pentru William):

Acum, in momentul asta, nici eu nu inteleg si nu reusesc sa realizez cum am putut face asta. Nu m-am gandit nici macar o clipa la urmari si la consecinte si nu-mi pot imagina cum a fost posibil, deoarece fac asta mereu. Parca eram hipnotizat sau drogat. Pe de alta parte, modul de abordare a fost foarte bine gandit, dar asta nu justifica nimic, absolut nimic. Ma consider un om inteligent si nu reusesc sa concep faptul ca am cazut in plasa asta care era atat de evidenta, acum, cand privesc inapoi. Poate chiar merit sa mi se intample asta, cine stie...

| T0T a răspuns:

Du-te la poliție, e ceva penal chestia asta și persoana respectivă va plăti.

| OldSoul a răspuns:

O vizita la politie s-ar putea sa te ajute, deci, nu ezita, acesta e primul pas.
Sau eventual poti face misto de ala sa zic ca nu erai tu ce-l din clip si ca te doare fix in... daca posteaza clipul.

| abcdef111 explică (pentru OldSoul):

Da, am fost la politie pana la urma, asa cum au spus si majoritatea.

| Dismally a răspuns:

Mergi la Politie si fa o reclamatie, acesta este santaj. Daca ii trimiti bani iti va cere tot mai multi si nu rezolvi nimic.

| syd a răspuns:

-tara
deci nu-i din Romania? n-ai ce sa faci. in cel mai rau caz ajungi pe vreun site de p0rn, ca doar nu te pune pe Facebook.

| abcdef111 explică (pentru syd):

M-a amenintat ca ma pune pe Youtube, dar nu cred ca se pot pune astfel de video-uri pe yt. Cel mai frica imi e de faptul ca le poate trimite prietenilor de pe Facebook

| syd a răspuns (pentru abcdef111):

Iti stie numele real/Facebook-u?

| abcdef111 explică (pentru syd):

Da, il stie...

| LostInPark a răspuns:

O blonda apare din senin pe profilul tau iti cere web, vorbiti si apoi, bang! cere dyck show! rolling on the floor
Oamenii sunt animale ciudate, nu judec, nu ma intereseaza dar e funny situatia.
Si ce? o sa te vada familia, prietenii, sotia, amanta...

| immaBeast a răspuns:

Eu o sa incerc sa iti dau un raspuns cat mai...bun, se te ajute cat mai mult, vreau doar sa stiu cati ani ai.
Pentru ca daca esti minor...problema este mai grava, ca si copil esti mai usor de intimidat, de speriat.
Spune-mi varsta ta reala te rog si o sa incerc sa te ajut cum cred eu ca-i mai bine.
Dar nu inteleg un lucru.
" am fost filmat gol "
Cum ai fost filmat, te referi la webcam-ul de la laptop, a reusit sa iti acceseze laptop-ul si a dat drumu la web fara sa iti dai seama...sau cum?

| abcdef111 explică (pentru immaBeast):

Persoana s-a afisat mai intai pe Facebook ca o domnisoara interesata, straina fiind, am vorbit in engleza. Mi-a dat add si apoi s-a bagat in seama. Eu am observat ca Facebook-ul este recent creat si am zis ca o fi fake. Am inceput cu formalitati gen de unde esti, cu ce te ocupi, ce varsta ai etc. Apoi a zis daca vreau sa o purtam un apel video pe skype, moment in care m-am gandit: hai sa vad daca e reala sa e fake. Pe skype cand am ajuns a aparut, cred, aceeasi tipa de pe Facebook(calitatea nu era cine stie ce, dar era tot blonda ca in pozele de pe Facebook) si ala a fost momentul in care am zis bai, e reala! La un moment dat s-a blocat camera ei si a zis sa o sun din nou. Cand am facut asta, a aparut alt decor, si tipa mai era doar in lenjerie. Atunci parca mi s-a blocat creierul.
NU sunt minor. Putem continua discutia in privat daca vrei.