| AndRei_StaNciu_1993 a întrebat:

Habar nu am daca am nimerit categoria, dar am nevoie de ajutor! Am cumparat un Iphone 5 de la cineva din Kenya! A trebuit sa trimit banii inainte 350 Euro,persoana mi-a spus ca nu are cont bancar sau paypal asa ca am trimis prin Western Union! Mi-a dat numele sau,Orasul si ce mai imi trebuia pentru a primii bani,i-am trimis dar nu am mai primit nici un telefon si nu mai dau de persoana respectiva! Mai pot face ceva? Daca ma duc la politie ei pot face ceva in legatura cu asta, tinand cont ca respectivul e din alta tara?

Răspuns Câştigător
| Celcareajuta a răspuns:

Salut! Cu parere de rau iti spun ca ai fost tepuit foarte frumos, dar nu inteleg de ce iti lipseste spiritul romanesc de a pune totul la indoiala. Noi avem tendinta sa verificam chiar si daca iPhone-ul de la Vodafone e original dapai sa dai banii inainte. Nu ai ce sa ii faci, cu politia nu o sa rezolvi nimic (oricum 350 de euro pe un iPhone 5 dadeai si in Romania de pe okazii, olx, mercador) Imi pare rau ca ai fost dus de nas...e foarte posibil ca nici numele sa nu fii fost al lui (am impresia ca poti face asta prin Western Union)

| AndRei_StaNciu_1993 explică (pentru Celcareajuta):

Multumesc de raspuns! Dar, banii ii poti ridica doar cu buletinul! Daca nu ai codul respectiv si buletinul, nu poti face nimic cu ei! Si totusi, chiar daca am numele lui si datele..nu pot face nimic?

| darrio2007 a răspuns (pentru AndRei_StaNciu_1993):

De parca ar fi datele lui adevarate! Cat de naiv poti fi.Sa nu zic altceva.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ti-ai luat o teapa foarte draguta.La mai multe.

| AndRei_StaNciu_1993 explică (pentru darrio2007):

Ok! Am luat in sfarsit legatura cu cel caruia i-am trimis banii si mi-a dat codul Track & Trace de la colet! Acum ramane doar sa ma rog ca este ceea ce trebuie! Aveti idee daca a fost verificat de cineva sa vada daca chiar este IPhone acolo?

| darrio2007 a răspuns (pentru AndRei_StaNciu_1993):

Numai cel care a inchis coletul poate sti ce a pus in el.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stiai ca tot ce inseamna spam / anunturi de vanzari samd legate de Africa sunt tepe in proportie de 99.99% nu? Nici nu imi imaginez cum ai putut sa trimiti atatia bani in Africa. Chiar te asteptai sa primesti ceva?

Oricum nici politia nu poate sa faca nimic, daca era un roman poate poate