| Anonim65564 a întrebat:

Salutare,ce parere aveti despre oamenii din ziua de azi?
Chiar sunt curios ce gandesc si altii,haideti sa va spun ce parere am.
O sa incep cu tinerii,sa incep in ordine crescatoare.
Din cate observ eu,majoritatea tinerilor nu prea mai sunt interesati de nimic,in sensul ca foarte putini sunt curiosi sa afle lucruri noi,sa cerceteze si sa aiba o motivatie,dar in schimb interesul pentru lucruri precum:Inceperea vietii sexuale de la o varsta cat mai mica,consumul de tigari,alcool si droguri a crescut considerabil, sa numai pomenesc de facebook care este o imensa pierdere de timp daca nu stii sa il folosesti.Si eu fac parte din categoria tineri, am 17 ani,dar din fericire nu sustin consumul de substante nocive si sexul de la o varsta frageda, eu sunt o fire curioasa si vreau sa aflu totul despre tot(sa am o idee macar). Oare chiar asa de trista si toxica a devenit viata pentru unii?
Vi se pare normal ca unele fete de 14-17 ani sa aiba prieten de 22 de ani?(mie nu)
Sa trecem la cei mari,nici ei nu sunt prea departe din pacate,majoritatea nu stiu ce inseamna sa gandesti "outside the box",sunt bombardati continuu de porcariile din mass-media si manipulati,de aici rezulta nemultumirea si nefericirea, totul devening o rutina.Si uite asa se ajunge la o viata cu un job de rahat(scuzati expresia),si dupa tot ei se plang ca de ce,bine,acum nu pot generaliza pentru ca unii chiar au o situatie sociala nasoala si chiar sunt neajunsuri majore. Oare cine este de vina? Degeaba se asteapta o schimbare,dar nimeni nu face nimic.
Despre pensionari imi este si mila sa mai spun ceva.
In concluzie,eu sunt de parere ca este un cerc vicios in toate astea pentru ca,parintii avand o viata nasoala si copiii vor avea la fel,acestia facand ce vad la parinti.
PS:Nu am mai mentionat nimic de politica sau nivelul de educatie la unii,cocalari,tarani,tigani pentru ca nu ar avea rost, deja se stie ce este cu ei.Va multumesc pentru atentie

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Multe gunaoie umane sunt in lumea asta,decadem ca umanitate pe zi ce trece devenim tot mai lipsiti de empatie,bunatate,bun simt etc devenim niste besti reci fara sentimente,materialiste, o lume in care barbati sunt niste fetite iar femeile barbati unde am ajuns ca specie e jalnic, femeile tiau uitat rolul in societate,barbati si ei din pacate,chiar am citit un studiu cum ca femeile din usa sunt tot mai depresive,facem tot mai putini copii, ne casatorim mai tarziu, barbatul e tinta a tot ce e negativ el devenind astfel lipsit de competitie, ambitie etc femeile au pretenti extrem de mari plus ca se remarca multe prin corpul lor, pai cum sa nu spui femeia=obiect sexual cand ele tyoti banii le baga in corpul lor si se remarca prin asta sa fim seriosi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din moment ce când deschizi televizorul vezi numai sex, comedii porcoase, scandaluri între vedete, cum au ajuns niște nimeni fără școală să se îmbogățească din furt sau alte încălcări ale legii și să devină cunoscute, informații false despre cum se modifică pensiile etc. pe primele programe românești, ai răspunsul la întrebarea "de ce este societatea de acum așa cum este?", chiar dacă nici înainte nu era o lume perfectă.
Dezinteresul tinerilor față de cultură este dat, cred eu, și de faptul că informația e lângă tine, așa că mulți merg pe ideea "dau search pe google când am nevoie și gata" și își pot continua pierderea timpului pe facebook.

| immaBeast a răspuns:

Ai perfecta dreptate, dar chestiile astea nu mai sunt niste noutati.
Cum ai scris si tu, degeaba se asteapta o schimbare, dar nimeni nu face nimic.
" Privind cerul asteptand artificiile, dar cerul ne priveste asteptand sacrificiile "

| keepcalm99 a răspuns:

In primul rand apreciez felul in care gandesti si salut felul in care ai pus in evidenta problemele acestei societati infectebig grin (cum ai spus si tu, ceilalti sunt interesati de "altele" si nu ii preocupa lucrurile ce nu demult erau normale.) Acum e anormal daca stai si citesti o carte decat sa stai pe facebook..hmm. Parerea mea este ca populatia este manipulata in mod inconstient, marea masa fiind foarte usor de controlat datorita "viciilor"/prostiei. In mod evident oamenii s-au schimbat odata cu prioritatile acestora, dar si din cauza cerintelor sistemului. ( nu stiu cat de lucid am fost in ceea ce am scris, nu-i nevoie sa ma iei in seama happy. insa am incercat sa imi spun catusi de putin parerea. - e mult de vorbit pe aceasta tema deoarece sunt incluse mai multe categorii de oameni diferentiati prin etnie, religie, sex, varsta, statut social..etc. Have a nice day! Good luck!