| Georgexyz99 a întrebat:

Salutare. Credeti ca sunt persoane predestinate singuratatii? Sau pur si simplu e doar o alegere? Sau poate daca nu au o viata activa, ajung in situatia asta obligati de situatia in sine?
Daca nu esti activ, inseamna ca nu te poti integra in societate?

6 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Nu este o alegere, ci soarta.

Eu unul am 29 de ani, sunt virgin, arăt a copil la față și lucrez într-o fabrică pe 1550 RON din septembrie 2020 încoace.

Efectiv, mi-am acceptat soarta.

Norocul meu constă în faptul că am un serviciu stabil și o gașcă de prieteni din octombrie 2019 încoace care m-au ajutat să înving singurătatea.

| Apokales a răspuns:

Cred ca sunt persoane predestinate singuratatii si nu cred ca este mereu o alegere. Mie unul imi place cand sunt singur, nu stau pe platforme de socializare, exceptand TPU-ul de pe care ma gandesc sa ma retrag. Cred ca tine de personalitate in principal. Sigur, suntem definiti ca fiind fiinte sociale, dar cred ca unii au nevoie de mai putin. Eu unul obosesc repede de la toata interactiunea asta umana.
Deci este o alegere, dar ne-o facem fiecare in functie de bunul plac. Mie nu-mi place sa socializez, daca maine vreau sa-mi placa, ei bine, ghici ce? Tot n-o sa-mi placa. Sigur mai poti adauga capcanele, blocajele ce ne tin departe de oameni cum ar fi: social-media, depresia, anxietatea etc.
Deci daca esti predestinat sa-ti placa, atunci ai toate sansele sa nu ramai singur.

| StrongHeart a răspuns:

E o alegere.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Nu cred în predestinare

E o alegere dar condițiile în care acea persoană a crescut pot fi un factor important sau experiențele avute, sunt fete care după 2-3 relații eșuate își pierd încrederea în toții băieții și vor doar să fie singure, deci e o alegere dar una oarecum forțată de evenimente, nu inevitabilă, dar o alegere influențată ca să zic așa.

Da, dacă nu ai o viață activă riști,, a te predestina singur la singurătate,, dar e în continuare o alegere, dar. ultima ta întrebare oferă o portiță de salvare

Referitor la ultima întrebare, așa ar părea, dar să nu uităm că persona respectivă interacționează doar cu un mic segment din societate, nu cu toată sociatatea. Ideea e că, evident persoana respectivă nu poate schimba societatea( una avem și trebuie să ne adaptăm la ea), dar poate schimba segmentul din societate pe care încearcă să fie activ

Ok, persoana respectivă să zicem că nu a reușit să fie,, activ,, și să se integreze în gimnaziu (clasele 5-8) dar va veni liceul, alt segment de societate altă șansă, apoi poate facultatea, iar aceeași poveste, apoi un loc de muncă, apoi altul, și tot așa, alte segmente,alți oameni, alte mentalități, alte pasiuni, alte idealuri.

Undeva cândva pe un segment va reuși să fie,, activ,, totul e să nu capituleze la nivel mental, să nu zică ceva gen,, ok, nu m-am integrat în liceu înseamnă că sunt un ratat și trăiesc degeaba,, trebuie să fie mereu,, în luptă,, pentru a se integra în segmentele de societate pe care i le va aduce viața în cale, și dacă își dorește asta sincer și se va elibera de tot felul de expresii gen,, eu nu sunt ca ceilalți /n-o să mă adaptez niciodată /sunt un ciudat și atât / n-o să mă placă nimeni niciodată,,, expresii care atacă mentalul și slăbesc voința antrenând resemnarea, cu siguranță va reuși ce își dorește.

| Hutzy95 a răspuns:

Eu nu credeam in predestinatie sau in chestii de genul asta, dar mi-am dat seama ca e adevarat. Daca esti predestinat sa fii singur vei fi singur oricat vei incerca sa iti cauti sufletul pereche, si asta ti-o spune unu de 27 de ani pe care l-a parasit iubita fix cu cateva luni inainte de nunta, si totul era programat si avansul dat la sala, la muzica, la video/foto si totul era achitat... mie sincer sa fiu mereu mi-a fost frica de singuratate si uite ca nu am scapat, acum sunt depresiv si m-am izolat singur, pentru ca mi-am dat seama ca sunt predestinat sa fiu singur.
Sfatul meu e sa incerci sa te obisnuiesti si cu singuratatea, pentru ca atunci cand vei realiza ca vei fi singur si nu accepti asta vei ajunge ca mine depresiv.

| SetYourselfFree a răspuns:

Da,chiar exista! in ziua nasterii ti se stabileste destinul.in principiu, persoanele predestinate singuratatii sunt cele care s-au nascut sub semnul cifrei 7.dovada cea mai buna sunt eu! eu m-am nascut pe 31.01. 2000(3+1+0+1+2+0+0+0=7)Poti calcula si tu, adunând toate cifrele zile de naștere si reducand-o la o singură cifra.din moment ce pui intrebarea probabil esti si tu sub dominația cifrei 7, unde majoritatea nativilor sunt introvertiti, analitici, gânditori, mistici, singuratici dar acesta nu e un impediment pentru ei deoarece e un prilej de a câștiga mai multa intelepciune.numerologia nu e deloc o vrajeala, am calculat cifrele mai multor indivizi si cifra de nastere ii reprezinta.e drept, in proportii diferite.pot spune ca viata mea a fost marcata de multa singuratate dar eu am luat ce e mai bun din asta si anume faptul ca singuratatea este maica intelepciunii iar daca as putea alege alta cifra de destin care sa ma reprezinta as alege aceeasi cifra!