| Intelligence a întrebat:

Salutare.Dau funda doar aceluia care imi va raspunde la toate intrebarile si mi-as dori sa-mi raspund doar cei care au trecut prin asta si stiu despre ce vorbesc ( nu da alta, dar asa voi sti sigur daca da rezultate). Sunt o fata de o conditie sociala modesta, foarte modesta as spune si-mi doresc sa slabesc vreo 5-8 kg. Ideea e ca nu-mi permit sa merg la sala si nici sa tin o dieta cu piept de pui, iaurturi, peste la cuptor si dalea.As dori sa primesc sfauti despre cum ar putea alimentatia mea pe o zi. Aici unde stau nu am nici macar unde sa ies afara sa alerg, un drum drept si corespunzator cat de cat pentru alergat e destul de departe de mine.Ce ziceti, este de ajuns daca nu mananc dupa ora 18 si inainte de ora aceasta sa mananc normal? Cam ce gramaj i-ati atribuii unei portii de mancare? Ma refer, cat este necesar la o portie ca sa nu ingrase? Nu cunoasteti ceva trucuri? Spre exemplu am auzit. ca e bine sa bei 2 pahare de apa inainte de mancare. Sau sa mesteci foarte mult mancarea inainte de a o inghitii? Functioneaza? Stiti si alte trucuri din acestea care sa fucntioneze?
Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| Reek54 a răspuns:

Vad ca ai pus foarte multe intrebari asemanatoare la diferite categorii, asta nu te prea ajuta, trebuie doar sa gasesti omul potrivit sa te ajute.
Spune-mi te rog programul si meniul tau zilinic ce include si daca ai ore exacte la care mananci.

| Intelligence explică (pentru Reek54):

Ceau. Am pus mai multe intrebari asemanatoare, doarece nu stiam exact categoria la care se integreaza problemuta mea ( si ma gandeam si sa o vada cat mai multa lume).As vrea sa slabesc la burta si picioare.Am 17 ani, acum ca sunt in vacanta nu ma pun la somn mai devreme de ora 00. Din aceasta cauza ma trezesc abia pe la 11.Mama mea lucreaza schimbul 2 si cam pe la 12-13 termina cu mancarea, cine se trezeste mai devreme (am o sora) de obicei mananca cate o felie de paine cu ceva ca sa-si potoleasca foamea pana e gata mancarea.Nu as sti exact sa-ti spun ce mananc, mananc ce gateste mama mea. Face paste destul de des pentru ca ia varsate, face supe de cartofi, varza. Ciorbe de perisoare.Foloseste des cartofi, pentru ca de multe ori nu mai apuca sa faca mancare dimineata ca merge la al2lea serviciu, iar seara cand ea si tatal meu se intorc de la servici fierb cartofi, prajesc un ou. Oricum, ideea e ca na..sunt nevoita sa mananc din ce am, ce se gateste.Nu,nu prea mananc la ore fixe, poate in prima parte a zilei aproximativ, dar nu..nu prea reusesc.Programul meu e urmatorul.In vacanta, ma trezesc pe la 11-12 mananc siimi petrec aproape toata ziua pe acasa pentru ca e nevoie sa am grija de bunica mea care e bolnava..adica e nevoie sa fiu imi maereu pe acasa..si dupa ce mananc, ma uit la tv, ma uit la un film, citesc, ascult muzica.Ies destul de rar, pentru ca nu prea am bani de cluburi sau ceva..Ies cand e nevoie sa cumpar ceva, cand ma mai intalnesc cu unele prieteni, mici plimbari, cand merg la scoala.deci nu am un timp anume in care sa spun : "acum ies afara". Multumesc ca ai avut intentia sa ma ajuti, poate e putin cam complicat, de fapt e.dar asta e..nu am ce face.

| Reek54 a răspuns (pentru Intelligence):

Deci esti sedentara si mananci orice, macar ai ambitie?

| Intelligence explică (pentru Reek54):

Sunt sedentara ca n-am de ales. Mananc ce pot, in primul randhappy Daca nu ma poti ajuta pentru ca am un caz mai special as aprecia sa taci nu sa ma iei peste picior. Nu, n-am ambitieoh go on. Imi lipsetse totul, deci si ambitiaoh go on.merci oricum. Tine minte, nu toti sunt asa" fericiti"ca tine..si nu toti isi permit diete, antrenamente si alte cele. Unii mai au si probleme, reale!

| Reek54 a răspuns (pentru Intelligence):

Acestea nu sunt niste scuze prezentabile, nu te-am luat de loc "peste picior" si chiar am incercat sa te ajut, daca nu ai ambitie este treaba ta si nici nu mai trebuia sa pui aceasta intrebare, nu este vorba de fericire aici, este vorba de slabit, nu trebuie sa iti permiti diete, o dieta si-o poate permite oricine, depinde cum vede lucrurile, iar antrenamentele se pot face oriunde, nu neaparat la o sala sau pe un teren special amenajat, s-a inteles?
Iar cu acel sarcasm negativ nu prea rezolvi nimic.
Mult noroc la "cura ta de slabire" imaginara.

| Intelligence explică (pentru Reek54):

In primul rand nu am incercat sa inspir compasiune nimanui, clar~ Mi-am explicat situatia, nu am nevoie de mila ta.Tpu ofera sfaturi,asta imi doream si eu, nu morale din partea unora care se cred stiutori. Daca doreai intr-adevar sa ajuti, ma sfatuiai, imi zicea orientativ cum ar trebui sa arate un program de-al meu pe zi pentru a reusi sa slabesc, dar nu ai facut-o normal, pentru ca nu asta era intentia ta.2 la mana,tu,care esti un necunocut nu ma iei pe mine cu "s-a inteles?"Odata ce am cerut sfaturi,cine doreste cu placere mi le acorda cine nu,nu! Nu trebuie sa-ti pese tie de ambitia mea,oricum odata ce am pus intreabraea,cum nu ma cunosti, fi sigur ca ceea ce-mi dores sa fac nu e "imaginar" si oricum nu ar fi trebuit sa conteze pentru tine, un simplu user cum stau eu cu ambitia sau toate cele, puteai ca toti ceilalt(daca aveai intentii utile)sa dai un sfat, un exemplu, un program si pace.3. Nu e niciun "sarcasm negativ" cum spui tu, doar imi explicam situatia, ceea ce nu trebuie sa insemne pentru tine(care nu ma cunosti) o "scuza prezentabila".Ca sa inchei, multumesc oricum(desi nu ai incercat oricum sa ma ajuti cu problema reala, mai mult te-ai legat de "calitatile si atitudinea mea"), nu am nevoie si nici nu cersesc mila(mai ales mila unor necunoscuti.care cine stie ce ascund de fapt)! Bye, bye.Pe curand!