| Anonimusdark20 a întrebat:

Salutare.Mă simt în depresie mă simt singur cred că soluția este sinuciderea

22 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Încearcă sa nu mai fi singur și vezi dacă mai ai gânduri negre. Dacă dispar complet înseamnă ca nu ești in depresie. Poate confunzi, Tristețea nu e aceeași cu depresia. Sau poate ai depresie și nu e gravă, așa ca nu trebuie sa o lași sa se agraveze. Acum e clar ca îți lipsește ceva, de asta te simți așa. Fa tot posibilul sa îți faci prieteni și o iubita.

| Anonimusdark20 explică (pentru Bondarel99):

Am încercat și încă încerc dar în zadar, nu vezi că nu mă vrea nimeni.

| Anonimusdark20 explică (pentru Bondarel99):

Văd băieți din liceu care au iubite iar eu nu am.Am încercat să vorbeasc cu fete din viața reală dar îmi spun că nu vor să fie cu mine.Motivul este că sunt urât și de aceea nu mă place nici-o fată.Nu mai am ce să fac. Oricum nu sunt bun de nimic, și din cauza asta am gânduri de sinucidere, și cu cât mă gândesc că toți au noroc in dragoste cu atât mă urăsc și mă împinge să fac acest lucru

| Bondarel99 a răspuns (pentru Anonimusdark20):

Daca acum nu ai iubita nu inseamna ca nu o sa ai niciodata. Ce naiba, ai toata vista inainte. Poate te uiti numai dupa fete cu nasul pe sus sau nu stii cum sa le abordezi. Uita-te la o fata modesta si linistita, nu e cazul sa ai pretentii acum. Fa o schimbare la tine, poate o tunsoare noua, alte haine...

| Anonimusdark20 explică (pentru Bondarel99):

Nu o să fac nici o schimbare voi rămâne singur pentru că așa gândesc și o fată dorește o relație doar cu un băiat frumos știu foarte bine că nu voi avea niciodată pe cineva în viața mea.Intr-o zi îmi voi lua viața pentru că sunt invidios pe toți băieții mai ales la cei din liceu

| Anonimusdark20 explică (pentru Bondarel99):

Pun pariu că dacă pun o întrebare pe TPU gen dacă dorește cineva să mă cunoască să vezi că nu va vrea nimeni

| Anonimusdark20 explică (pentru Anonimusdark20):

O să șterg tot șiFacebook-ul și Instagram-ul mai puțin TPU-ul să nu mai știu de nimeni și de nimic

| Bondarel99 a răspuns (pentru Anonimusdark20):

Nu esti Justin Bieber ca sa vina fetele la tine laughing
Cum vrei sa iti faci iubita daca nu abordezi nici o fata? Ma refer in viata reaa, la tine in oras, pe strada, in cunostintele tale. Nu te baza de Facebook, eu primesc vreo 5-6 mesaje pe zi cu "buna". Chiar crezi ca asa se face? Ii dai mesaj unei ncunoscute cu buna si astepti sa intre intr-o relatie cu tine. NICIODATA! Asa ca nu te mai victimiza si fa ce face toata lumea, cauta-ti tu fericirea! Oriunde poti. Nu ne-am nascut toti printi si printese. Si crezi ca vreo fata sanatoasa la cap e asa disperata incat sa raspunda la o cerere matrimoniala pe TPU, normal ca nu vrea nimeni. As fi complet idioata sa vorbesc cu orice necunoscut. Nu, ai nevoie sa stii macar cum arata persoana respectiva ca sa vrei macar sa vorbesti cu ea. Deschide ochii, traieste in lumea reala. Iesi din casa, plimba-te, fa-ti prieteni si vei gasi si o fata. Nu te uita la printese materialiste, ci la o fata modesta, si daca e urata ce? O fata urata si educata nu iti va zice niciodata ca esti urat doar ca sa scape de tine.
Daca ti s-a zis ca esti urat inseamna ca ai parut prea disperat in abordare sau te-ai uitat numai dupa fete frumoase si increzute.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimusdark20):

Am 35 de ani și nu s-a uitat una la mine până acum. Nu-s nici urât, nici prost, nici mai știu eu ce altele. Dacă tu la probabil nici 18 ani crezi că ai dat de greu, ei bine eu am ajuns aproape de două ori mai departe. Și dacă ai impresia că acum e greu, stai să vezi după 30 dea ani încolo... Da, am trecut și pe unde ești tu acum, cu frustrare maximă și toate alea și iaca nu mi-am luat vena. Nu e o soluție asta și nici nu o să plângă vreo p1zd@ după tine după. Poate doar rudele de gradul 1. Așa că ia și nu mai da doi bani pe ele și le scuipă în ochi de câte ori ai să prinzi ocazia. E singura metodă care o să te ducă în final la rezultatul pe care îl cauți. O să mai ai de așteptat, dar altă soluție nu ai. Banii probabil nu te dau afară din casă, tupeu nu ai, urât ai zis ca ești, de îngrijit probabil nu mai ai nici o tragere să te îngrijești și chiar dacă, tot nu ai să ieși în evidență, deci mai rămâne un singur lucru de făcut... să-ți bagi pul@ prin gurile lor până devii familiarizat cu ele, cu ce au în cap și cât de proaste sunt marea majoritate când vine vorba de relații. E posibil la un moment dat să te și sârbești de ele, dar nu-i nici o problemă, mai bun că nu ai să mai stai cu stress și n-ai să le mai dai atâta importanță de parcă ar fi cine știe ce prințese. Nu-s. Nu-s decât niște boarfe ordinare de doi lei care gândesc cu p1zd@. Cu cât mai repede ai să ajungi să înțelegi și să crezi asta, cu atât mai bine pentru tine. Până atunci ai să stai inhibat de complexe de inferioritate și ele așa o să te miroasă, că prost ce te afli. Ieși din starea proastă de prost și te vor trata diferit. Succes!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bondarel99):

Ce răspuns logic. Tu ești ca regina Angliei parcă sau cine o fi fost acum ani în urmă când I s-a adus în vedere că există oameni care nu își permit să își cumpere o pâine, la care ea dă replică: "păi atunci de ce nu își iau cozonaci?"

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca la vrsta asta intra in depresie ca nu ii raspunde cineva la anunturi matrimoniale postate pe net sau mesaje pe Facebook, in loc sa iasa afara sa isi mai schimbe putin viata ca fete sunt destule si de toate felurile, ce o sa faca mai tarziu in viata in adevaratele probleme? Ii vorbesc din experienta, cam asa gandeam si eu...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bondarel99):

Care anunturi matrimoniale si FB? Nu vezi ca acolo il impinge viata reala? Spre site-uri si FB? Ca in viata reala sunt toate prea ocupate sa il bage in seama? Probabil ar prefera sa stea pe telefoane infipte cu nasul decat sa-l ia pe asta-n seama. Nu la Fb si site-uri e problema, problema e la viata reala. De acolo pleaca problema. Nu cred ca l-a nascut ma-sa cu nasu'-n calculator sau telefon si el se plange ca nu are acolo rezultate, eu cred ca acolo a ajuns ca rezultat al vietii reale unde nu are nici una timp de el. Tu ii spui practic, daca a ramas fara benzina, sa conduca masina pana la Peco sa faca plinul. Cu ce sa conduca pana acolo?

Si tu ai experienta personala in ce? In distractii, in viata buna inconjurata de atentii? Sau ai trecut prin ani de depresie? Care din doua?

Nu-i vorba acum ca are el depresie sau nu, e vorba daca asa o fi, tu cum il ajuti cu logica aia? Tu de fapt vad ca nici nu ai citit problema care se trateaza in topicul prezent. Si daca ai citit, ce ai inteles, ce fel de logica e asta? Iaca pe logica de asta de aveti voi in viata de zi cu zi ajung multi la FB si site-uri de "socializare" si depresii, ca voi nu intelegeti de nimic altceva decat de viata buna si actiuni in asa instanta. Hai sa-ti dau o stire, nu toata lumea are parte in viata de bucurii si atentie, suport moral si o viata sociala normala. De acolo scade si respectul de sine si vointa si puterea de a actiona ca un om normal. Si cum voi doar de asta stiti, nu le dati nici o sansa la astia ca el (da, vorbesc si de mine aici ca si eu am trecut pe-acolo) ca vezi Doamne, nu fac asa cum fac toti. Pai nu fac, fiindca nu le dati voi ocazia, le luati puterea, vointa si motivatia si le-o dati la altii, altii care probabil nici nu dau la randul lor doi bani si-un scuipat pe voi. Si cercul se inchide si se roteste roata uite-asa la infinit.

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbesc de depresie, atunci când stai izolat și nu ai contact cu lumea, nu ai viața socială, nu traiesti in lumea reala, asta care e foarte importanta și in care trăiesc mulți oameni, nu s-au mutat toți pe Facebook, nu e de mirat ca intri in depresie. Știu ce înseamnă. Și știu ca nu o sa vina sa te scoată nimeni din depresie, tu trebuie sa găsești ceva de făcut in afara zonei de confort, afara din casa. Problema lui e ca se simte singur, asta e cauza depresiei. Eu nu vreau sa ii plâng de mila, el trebuie sa știe ca are toată viața înainte și nu va rămâne singur pentru totdeauna. Dar Singurătatea asta nu se rezolva așa peste noapte. Îți dai seama ce fete și cum a abordat el dacă alea i-au spus din start ca e urat și ca nu îl vor. Ori se ajuta singur, prin schimbarea felului de a gândi și de a se comporta in viața reala ori trebuie sa mearga la un psiholog sa îl îndrume. Dacă sta și doar își plânge de mila nu se va schimba absolut nimic. Nu exista om pe lumea asta care sa nu aibă vreo problema. Asta e problema lui și trebuie sa și-o rezolve dacă vrea sa ii fie bine.
Ma intrebi cum îl ajut. Ii spun sa se schimbe, sa nu aștepte nimic de la nimeni, ca nu cade ajutorul din cer. Tu cum îl ajuți? Ce crezi ca e de făcut in situația asta? Ai o idee mai buna?

| Anonimusdark20 explică (pentru Bondarel99):

Cat mai minți oricum nu cred în nimeni oricât mi-ați spune.Mă șterg cu ele la fund. Și încă ceva.Nu vreau eu să ies din casă și nu mai vorbesc cu nimeni pentru că vorbesc degeaba.Să fiți voi fericiți cu prietenele/prietenii voștri

| Anonimusdark20 explică (pentru Anonimusdark20):

Asta nu înseamnă că cred și în părinții mei că și ei spun la fel dar mint cu nerușinare

| Anonimusdark20 explică (pentru Bondarel99):

Nu ies în lume cu fața asta a mea că îmi spun ce dracu arăți așa se uită în scârbă la mine deci toate fetele sunt așa nu există și nu va exista vreo fată care să mă accepte așa cum sunt. Chiar sunt invidios pe lume.Am fost invidios și pe Dumnezeu că el nu mă iubește că de ce la toți băieții le dă jumătățile.Am mare invidie și ură în mine nici nu îți dai seama cat de mult și asta mă face și agresiv

| zăGhost a răspuns:

Solutia e sa cauti ajutor la un psihiatru sau psihoterapeut.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depresia e o stare, nu neaparat o problema.
Nu prea stii cum arata o problema, si te plictisesti.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Solutia e sa iesi pe afara mai mult, sa vorbesti cu familia, prietenii.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Nu incerca sa te sinucizi pentru ca nu merita.

| sabinaca a răspuns:

Solutia este sa vorbesti cu cineva apropiat si sa incerci sa te descarci. Sunt oarecum sigura ca nu esti dispus/dispusa sa apelezi la un psiholog pentru ca, sincer, sunt destul de scumpisori, iar parintii nu iau lucrurile atat de in serios. Poti de asemenea sa apelezi la Asociatia Telefonului Copilului, sunt sigura ca sunt profesionisti dornici sa te ajute si sa te sprijine emotional.