| Ornato a întrebat:

Salutare! Ma uitam și eu prin caietele mele de fizica din liceu și am văzut ca doamna profesoara ne-a spus ca curenrul electric de la priza este sub forma de gaz sau uneori subsranta vâscoasă....eu nu știu acum cat de corect este, poate sa îmi explice și mie careva?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"profesoara ne-a spus ca curenrul electric de la priza este sub forma de gaz"

ori v-a prostit in stil mare, ori luaseși tu ceva...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când ai făcut liceul, acum 250 de ani? Asta ar fi explicația.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Curentul nu este o substanță, nu are o stare.
În nici un caz nu e gaz sau lichid vâscos.

| mastadont a răspuns:

Curentul nu e o substanță deci nu poate fi nici gaz, nici lichid și nici solid, curentul este o formă de energie.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Clar au fost lacune în exprimare atunci (sau acum), ori un deficit de atenție sau percepție al ei, în urma supraîncãlzirii/ topirii firelor la un contact imperfect ( în prizã sau prelungitor).

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Sau poate a fãcut ceva referiri la starea de plasmã, ori la fugere globurare :
"...În fizică, plasma reprezintă o stare a materiei, fiind constituită din ioni, electroni și particule neutre (atomi sau molecule), denumite generic neutri. Poate fi considerată ca fiind un gaz total sau parțial ionizat, pe ansamblu neutru din punct de vedere electric. Totuși, este văzută ca o stare de agregare distinctă, având proprietăți specifice. Temperatura plasmei obținute în laborator poate lua valori diferite pentru fiecare tip de particulă constituentă. De asemenea, aprinderea plasmei depinde de numeroși parametri (concentrație, câmp electric extern), fiind imposibilă stabilirea unei temperaturi la care are loc trecerea materiei din stare gazoasă în plasmă.
Lampă cu plasmă
Culorile se datorează relaxării electronilor din stări excitate în stări cu energie mai mică. Spectrul emis este caracteristic gazului ionizat.
Lampă cu plasmă
Datorită sarcinilor electrice libere, plasma conduce curentul electric și este puternic influențată de prezența câmpurilor magnetice externe. În urma ciocnirilor dintre electroni și atomi pot apărea fenomene de excitare a atomilor, urmate de emisie de radiație electromagnetică. Dacă frecvența radiației emise are valori în domeniul vizibil, se pot observa fenomene luminoase. Atunci când energia electronilor este suficient de mare, atomii sunt ionizați, creându-se noi sarcini, pozitive și negative._._. "