| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!
Nu e o intrebare...dar pur si simplu m-am saturat ca mama mea sa ma desconsidere parca as avea probleme mintale sa zic asa.M-am saturat sa zica tu nu esti in stare de nimic, nu poti.Toate s-au intamplat din cauza ca am avut sa-i zic asa o'dezamagire'.Am fost plecat in voiaj la munca sa-mi invat meseria,dar ca orice tanar la inceput de drum, nu am mai fost plecat de acasa pentru o perioada atat de lunga.Si acolo nu stiu ce mi s-a intamplat dar am inceput sa plang, si greseala mea a fost ca am si zis ca vreau acasa.Simteam asa o teama.frica ca eram pe nava aia,era apa in jur,nefiind niciodata ca o prima experienta poate am intrecut masura,si dupa o saptamana am inceput sa-mi revin sa ma acolodez cu oamenii de acolo, dar a fost prea tarziu.Si acum mi s-a ivit o a doua sansa si mama zice ca o sa repede povestea de acum un an.Nu mai are incredere in mine.Dar ma jur am si zis ca nu o sa ma mai fac de rusine pentru ca acum stiu cum e, dupa experienta care am avut-o asta vara.Dar sa plec si o sa-i demonstrez ca s-a inselat.Cam atat am avut de spus.A fost asa ca o descarcarehappy.

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Foarte bine faci! Fa din teama ta prietenul tau, de ce ti-e teama exact aia sa faci si daca continui asa vei vedea ca in viata vei avea succes in toate! Bafta si nu te lasa descurajat de nimeni si nimic! Cei ce te descurajeaza nu stiu de cat esti tu in stare, dovedeste-le ca tu poti face orice vrei...

| anonim_4396 explică (pentru lpavel):

Ms pentru raspunsul tau! Chiar asa o sa fac acum cand am sa plec, o sa demonstrez ca prima data a fost o greseala si ca am invatat din ea.Am fost si la psiholog anul trecut.Acum chiar nu imi mai este teama, dar asa e omu te descurajeaza.Stii niciodata nu mi-a zis esti bun la ceva ca poti, mi-a dat doar exemple ca uite ala cum poate si tu nu poti, dar niciodata nu a zis de persoana mea ca tu poti, doar exemple.

5 răspunsuri:
| TrendyHedgehog a răspuns:

Nu te lasa descurajat! Tu trebuie sa stii de ce esti capabil si sa fi mandru de tine! Iar cand mama ta o sa vada ca s-a inselat va fi si ea mandra!

| Mădă0611 a răspuns:

Salut!
De ce sa iti fie rusine ca ai spus ca vrei acasa? Toata lumea vrea acasa, si cei care au plecat pentru a 100-a oara, deci uita de rusine, sau daca nu poti, fa haz de necaz smug

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Vrem sa te ajutam sa-ti gestionezi mai bine emotiile. Hai sa stam de vorba, vrem sa te ajutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mda.....mai cunosc cazuri asa ..parintii nostri ar trebui sa ne incurajeze indiferent de cat de mult ai dezamagim, ei nu sunt constienti de raul pe care il fac criticand destructiv, practic si automat te programeaza pentru viitorul esec,sunt ca un paianjan care vor sa te prinda in panzele lor si orcate eforturi ai face tot te prinzi de o panza de a lor, stima de sine ti-o fac praf si dupa aia trebuie sa repari tu ce strica ei, gura rea poate face mult rau, evita sa accepti critica mamei tale distructiva, si spune-i in felul urmator : daca nu ai cuvinte care sa-mi aline sufletul dupa esecul pe care l-am avut taci din gura pentru ca ma dor vorbele tale, poate ca se va inmuia si atunci ati va vorbi cu intelgere si iubire si chiar daca te va critica o va face constructiv, ce ai simtit tu pe vas a fost uman, faptul ca ai avut o slabiciune atunci nu inseaman ca nu poti, dimpotriva, esti puternic si poti orice ati propui, toate bune