| Andreeas_Andreeas_1997 a întrebat:

Salutare,TPU! Astăzi am cumpărat un iPhone 7 plus.este un telefon foarte bun,dar nu înțeleg de ce este atât de scump.l-am comparat astăzi cu telefonul mamei, un Samsung galaxy A5 2015. Un Samsung galaxy A5 costa in jur de 700 de lei, iar iPhone 7 plus costa 4650 de lei cu 128 de Giga. diferente mari sunt la camera și la materialele din care au fost construite, dar Samsung A5 se tine foarte bine după 7 plus.adica este la o fracțiune de secunda nivelul de procesare dintre ele.fostul meu telefon a fost un note 4.intre note 4 și 7 plus singurele diferențe sunt sistemul audio și camerele.eu nu înțeleg pe ce dam atâția bani.eu cred ca plătești fița atunci când ești un adolescent care vrea sa aibă cel mai tare telefon din școala,dar noi, Adulții...pentru ce le cumpărăm? Eu vreau sa îl vând cât mai repede

9 răspunsuri:
| Darkmagic a răspuns:

1. Ai platit "firma".
Scriu firma cu ghilimelele de rigoare pentru ca ai luat telefonul din Romania, iar in Romania nu o sa gasesti niciodata iPhone "made in USA", ci un aparat fabricat de divizia Apple din China.
Motivul 2:
Samsung este un concern dovedit in instantele comerciale ca a spionat la greu Apple...de aici si diferenta de pret.
ATAT de simplu e.
Acum pe bune, daca Dacia face o operatiune de spionaj industrial la grupul VW si te pomenesti pe piata cu un... Logan care imita Bugatti, dai 1 milion de euro pe masina aia?
NU, dai... 5000.
De aia, 700 Samsung, 4650 IPhone.

| Holiday a răspuns (pentru Darkmagic):

"Samsung este un concern dovedit in instantele comerciale ca a spionat la greu Apple..."

Mhm..Deaia cumpara astia ecrane pentru IPhone X de la Samsung. Pentru ca i-au spionat aia de la Samsung, nu ca nu sunt in stare sa le faca mai bune, sau macar similare cu cei de la Samsung.
Sa faci afirmatia ca Samsung imita Apple e cel putin hilara in conditiile in care gadgeturile Samsung au unele functii cu un an sau doi inaintea celor de la Apple.

"iar in Romania nu o sa gasesti niciodata iPhone "made in USA", ci un aparat fabricat de divizia Apple din China."

Sunt identice. Acelasi proiect, aceleasi piese, aceleasi proceduri, aceeasi linie de asamblare. Bine, daca n-ar fi asa, te-ai contrazice singur, in sensul ca Apple face (si) produse proaste pentru ca-s facute in China, sau ca pur si simplu asa sunt.

IPhone e un telefon bun, dar nu merita un leu in plus fata de Samsung, ba dimpotriva. Si nu platesti "firma", in sensul de calitate, ci de reclama pe care si-a creat-o, iar aici intr-adevar sunt buni, altfel nu s-ar gasi atatia fraieri care sa dea bani in plus pentru un produs similar sau mai slab decat altul. Asa a ajuns IPhone "fita". Prin reclama.

| Darkmagic a răspuns (pentru Holiday):

Nu vad relevanta.
"Fita"?
Eu nu am Iphone. big grin
Telefonul meu e undeva prin raspunsurile de pe TPU, deci in cazul meu "Fita", cade.
"Samsung este un concern dovedit in instantele comerciale ca a spionat la greu Apple..."
Si asta e o chestiune reala, nu ma crezi, te poti interesa.
Cat priveste liniile de asamblare, in China se folosesc linii conversate, (nu stau astia din Apple Cupertino sa trimita linii in China de cate ori scot un nou tip) iar in China nu exista partea DeLuxe. Asta ca diferente...
Intelegi exemplul...
Dai niste multi $ in + si iti vine iPhone cu numele tau scris sub mar.
CE te-a iritat deci in raspunsul meu? big grin
In ceea ce priveste "cumpararea de ecrane", si Airbus cumpara motoare Rolls-Royce pentru avioanele lor.
Care e problema?
Cat priveste China vs USA, iti dau urmatorul exemplu:
Eu am o banala bricheta, un Zippo, cumparata din Los Angeles.
Pot sa-i fac o poza, cu interior, exterior, "made in USA" pe ea, inclusiv certificatul de garantie si accesoriile.
Jura ca tu preferi o "Zippo" facuta in China, pe principiul "ca e la fel"! big grin
Te asigur CA NU E.
Te tine?
O facem, urcam poze tu cu brichetele "Zippo" gasite in RO, eu cu a mea de aici.
Vrei alte articole?
Combina Sony pe care scrie "made in Japan"?
Poate televizorul?
Nu-i problema, le urc, si am grija sa prind in foto si ecranul cu TPU...pentru orice eventualitate. big grin
Pe bune, NU compara un "made in USA sau Japan", cu "made in China".
Anunta-ma deci, daca te hotarasti sa comparam cu foto si tot tacamul produsele "made in...", cu made in...
Sau fa un sondaj pe TPU, cam CE ar prefera lumea sa le scrie pe fundul consolei de jocuri, "Japan", sau China?
O sa ai surprize...

| RAY a răspuns (pentru Darkmagic):

Vrei sa afirmi ca conteaza unde este fabricat un lucru? sau ca difera acelasi iphone facut in china vs usa?

| Darkmagic a răspuns (pentru RAY):

Repet, eu nu am iPhone.
Asta este al meu,
http://imgur.com/nF8InsH
Asta imi place, pe asta il tin.
In ceea ce priveste comparatiile, DA, difera.
Cum i-am scris si lui Holiday, "urca-mi" aici pe TPU bricheta ta "Zippo" fabricata in China, (inteleg ca e plina Romania de ele), si iti pun si eu bricheta mea Zippo, facuta in Pennsylvania.
M-a costat 190 $
Tu ce zici?
Difera? :D
Nu vrei sa vedem? :D
Ca asa din gura... :)

| Holiday a răspuns (pentru Darkmagic):

"Jura ca tu preferi o "Zippo" facuta in China, pe principiul "ca e la fel"! big grin
Te asigur CA NU E.
Te tine?
O facem, urcam poze tu cu brichetele "Zippo" gasite in RO, eu cu a mea de aici."

Nu e la fel pentru ca pe aia din China, in 99% din cazuri, doar scrie Zippo, dar nu are legatura cu brand-ul respectiv. E o replica, daca vrei.
Ceea ce spui tu ar insemna ca firme consacrate isi terfelesc (re)numele facand produse de proasta calitate in China.
In cazul concret Apple, ar insemna ca intr-adevar produsele lor (fabricate in China) sunt slabe calitativ si drept urmare nu-si merita banii si atunci e de preferat Samsung.

"Dai niste multi $ in + si iti vine iPhone cu numele tau scris sub mar."

Mda...sau dau cativa lei in plus si imi scriu juma` de nume pe placuta cu nr de inmatriculare al masinii. Sau si mai bine, imi pun o placuta de aia cum au unii camionagii direct cu numele in parbriz. Cam asa si cu numele scris sub mar...

"Samsung este un concern dovedit in instantele comerciale ca a spionat la greu Apple..."

Nu contest ca se practica spionajul, dar cu siguranta e in ambele sensuri mai mult sau mai putin. Dar ce ramane e ca Samsung face device-uri cel putin la fel de performante la preturi mai mici. In plus, daca lucrurile ar fi asa, in sensul ca Samsung "i-a facut" pe astia prin astfel de metode, cu siguranta nu ar exista relatii comerciale intre ei. Cat de tampiti sa fie cei de la Apple ca dupa ce aia "i-au furat" sa cumpere apoi componente tocmai de la ei...

| Vanishgold a răspuns:

De ce l-ai cumpărat dacă vrei să-l vinzi? Doar ca să-l compari? laughing

| Andreeas_Andreeas_1997 explică (pentru Vanishgold):

Nu! Aveam alte așteptări de la el, ăsta a fost motivul pentru care l-am cumpărat

| RAY a răspuns (pentru Andreeas_Andreeas_1997):

Ce asteptari aveai man? ca software si securitate, iphone e peste Samsung, sa fim seriosi nu cred ca iphone 7 se poate compara cu Samsung a5, am avut a5 =o copie proasta de iphone