| Iamdeniss33 a întrebat:

Salutare TPU, nu știu cum să vă explic concret, dar mă simt foarte trist și demotivat, nu găsesc rostul multor lucruri. Sunt student, urmează să încep al doilea an de studii și nu găsesc niciun fel de motivație, nici facultatea la care sunt nu pot să zic că-mi place, dar e acceptabilă în comparație cu altele. Sincer cred că am un episod de depresie/anxietate, îmi puteți da sfaturi? Sau niște idei de cărți, podcasturi etc care ajută?

3 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Te duci mai repede la un medic psihiatru si ala spune ce ai de facut, nu pierde timpul cu carti si altele, ca e posibil sa se agraveze problema.

| Sunshine123 a răspuns:

Bună! Din postarea ta pare să cauți rostul lucrurilor, eu aș începe cu un test de personalitate pentru a mă cunoaște mai bine și pentru a ști în ce direcție să merg mai departe. Poți face testul aici: https://www.16personalities.com/ro, e posibil să ai o personalitate INFP și să nu te confrunți cu depresia.

| VMarceline a răspuns:

Daca o sa stai in casa nu o sa te ajute cu nimic. Încearcă să ieși din zona ta de confort, ieși cu prieteni și distrează-te.