| Florin15VL a întrebat:

Sunt convis ca printre voi se afla si oameni care cunosc amenzile si pedepsele ce se acorda in trafic si multe alte lucruri din trafic. am si eu urmatoarea speta de clarificat: Daca eu st pe un drum in care trebuie sa acord prioritate de dreapta si lovesc cu masina mea o alta masina care circula din dreapta; masina mea ricoseaza intr-o masina parcata si ii zgariifoarte putin bara din spate. Eu cu soferul masinii care circula din dreapta ne intelegem pe cale amiabila, dar proprietarul masinii stationate ma ameninta ca anunta politia daca nu ii dau 600 lei pentru o amarata de zgarietura.
Intrebarea mea este: pot patii ceva daca nu-i dau niciun ban? politia imi poate face ceva?
Astept raspunsul dumneavoastra. Multumesc anticipat.

4 răspunsuri:
| mudokins78 a răspuns:

Ho, ho, hooo!
Imbecilul ăla a văzut oportunitatea în accidentul tău cu cealaltă maşină, şi sigur văzând că te-ai înţeles cu el, probabil şia spus singurel aşa,. Păi şi eu nu câştig nimic la afacerea asta?
O intrebare! -a cerut banii ăştia, dar el are filmare ceva, martori?
Când sa întâmplat?, azi, ieri? -contează.

| Florin15VL explică (pentru mudokins78):

Martori ar fi, nu are nicio filmare, am uitat sa specific ca e avocat...intamplarea s-a petrecut azi in jurul orei 12

| mudokins78 a răspuns (pentru Florin15VL):

M-am documentat special!
Sunt destule cazuri similare cu al tău!
Soluţia e simplă, spune-i că nu ai bani, şi dacă e cazul să te dea în judecată! (După lege nu are ca să îţi facă!) şi nu o să îi convină să stea să adune probe şi martori, când el are de câştigat bani exact din profesia lui. A doua la mâna! -aratăi clar din vorbele tale cine e vinovatul! (Din câte ai explicat, ăla a intrat în tine!)
Spune-i clar! -păi am intrat eu în tine?, ăla ma împins în tine! Pune-l pe ăla să plătească.
Dar adevarul e că tu nu trebuia să te împaci cu nenea ăla, fără să îşi dea acordul si bulangiul ăla de avocat!
Jegosul a mers la derută.
Va lasat să o scăldaţi amiabil, şi la urmă a intervenit el.
Oricum, după parerea mea, nu are ce să îţi facă dacă nu ai bani că eşti şomer!

| Florin15VL explică (pentru mudokins78):

De fapt eu sunt vinovat, ca eu am intrat in el...iar din cauza impactului masina mea a ricosat si in a avocatului, dar e foarte putin zgariata... oricum daca merge la politie exista sansa sa-mi ia permisul auto sau sa-mi dea amenda?