| razvan131997 a întrebat:

Salutare tuturor. Am aproape 18 ani si 1.77 inaltime. Eu imi doresc sa fiu putin mai inalt. Credeti ca mai am sanse sa cresc?

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Fă baschet şi da ai şanse să creşti cartilajele se închid în jurul vârstei de 21 de ani. Rare sunt cazurile în care se închid mult mai devreme. Deci, creşterea este condţionată în mod clar de statusul hormona şi genetică etc. Cu baschet se rezolvă dacă nu s-au închis cartilajele. 1.77 este o înalţime super bună în condiţiile în care majoritatea tinerilor datorită mâncării, traiului actual, stilului de viaţă şi geneticii cresc peste 1.80 chiar 1.90. Hormonii de creştere nu îţi încetează activitatea aşa brusc ci doar când organismul experimentează boala nanism. Fetele spre exemplu, stagnează în creştere mai devreme ca băieţii cu vreo 3, 4 ani.

2 răspunsuri:
| Bionicle a răspuns:

Nu se stie.Eu am 1, 90, si l-am depasit pe fratele meu mai mare la inaltime.

| Andrei_Andrei_2001 a răspuns:

Mai ai timp pana la 21 de ani sa cresti