| Unuseranonim a întrebat:

Salutare tuturor! Vreau sa discut ceva foarte important cu voi si este un subiect care ma macina in ultima perioada: homosexualitatea.
Sunt baiat, am 20 de ani si de la varsta de 13 ani am realizat ca sunt gay. La 13 ani a fost ca un soc cand am descoperit ca sunt atras de baieti (pe atunci fiind copil de baieti, acum sunt atras de barbati). In fine, ajung la 15 ani si realizez ca nimic nu s-a schimbat; mi-am spus mie insumi ca e o perioada adolescentina peste care voi trece si poate ma voi schimba in privinta acestui aspect.
Ajung la varsta de 18 ani si imi vine sa plang cand aflu ca nu pot schimba asta crying(, deoarece eu imi doresc pe viitor sa imi intemeiez o familie, dar sub nicio forma nu pot gasi o femeie atractiva sexual crying chiar si incercand.
Acum am 20 ani si nimic nu s-a mai schimbat, am incercat cat de cat sa ma accept asa cum sunt, desi este foarte greu. Uitandu-ma in urma, realizez ca in copilarie am avut niste preferinte nu foarte barbatesti, care sunt niste simptome ce iti vor arata ca vei fi homosexual la pubertate: daca alti baieti se jucau fotbal, cu masinutele si le placeau violenta, ei bine mie nu imi placeau sporturile barbatesti, ma jucam cu jucarii de plus si sunt o fire calma, care uraste violenta. Mai sunt si alte preferinte pe care le-am avut, dar sunt foarte jenante si ma simt prost ca efectiv nu eram ca ceilalti baieti. Este terifiant, ingrozitor sa te gandesti... Pe langa asta, eu nu mi-am dat seama la varsta aia frageda, dar aveam si manierele unei fete crying(, chiar si faptul ca sunt emotiv este un simptom, deoarece barbatii nu sunt chiar asa de emotivi crying. Este ca si cum ar trai o femeie in trupul meu de barbat crying(( (impropriu spus, pentru ca nu sunt femeie, dar parca ma comport ca una, ceea ce ma inspaimanta). Cel mai trist lucru este faptul ca eu am incercat de-a lunugul anilor sa imi controlez manierele, dar nu reusesti, e ca si cum imi afecteaza personalitatea. Trebuie sa existe o explicatie stiintifica, nimeni nu isi doreste sa se nasca asa. Daca asa se comporta un gay, ganditi-va cum e la lesbiene. Este exact invers, se comporta si au emotiile unui barbat. Asta este chiar ceva socant, cel putin pentru mine.
Voi ce parere aveti? Chiar as avea nevoie de un sfat, o parere (care sa nu fie rea). Cum pot corecta asta?

7 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Barbatii nu sunt chiar asa de empativi? A serios? Ba sunt...
Te jucai cu jucarii, urasti violenta? Pai si ce treaba are asta? Sunt milioane de barbati care faceau asta si urasc violenta, si sunt barbati... nu schimba nimic, asa ca de unde ai dedus tu aceste lucruri? :/
Se jucau fotbal si tu nu? Iar... sunt milioane de barbati care urasc fotbalul si nu il suporta, nu suporta microbistii si asa mai departe... asa ca ce legatura are?

Calmeaza-te, nu stiu de unde ai dedus tu ca aceste lucruri ar fi trasaturi pentru gay sau mai stiu eu ce, dar nu este asa.

Tu esti tu, poti sa faci ce vrei in lumea asta, poate sa iti placa orice. Iesi afara, cunoaste lumea, uita-te ce fac alte persoane prin orient, vezi ce obiceiuri au, cunoaste-le povestea, o sa vezi ca nu totul se invarte in jurul aceste orientari sexuale, zau asa.

Si tu nu vrei sa fii gay? Pai nu esti atunci, doar nu trebuie sa te iei dupa anumite lucruri laughing
Este ca si cand ai zice ca dintr-o familie... criminali (de exemplu) o persoana considera ca acest lucru, si anume crima, este ceva normal. Inseamna ca persoana respectiva nu se poate schimba, daca uraste sa faca asta? Asta este destinul ei? NU. Este exact acelasi lucru (dar fara familie).

Vrei sa iti faci o familie, atunci asa o sa faci, cine naiba te opreste? Deschide ochii, poti sa fii cea mai tare persoana din lumea asta, poti sa te comporti calm, sa raspunzi pozitiv la orice, sa te joci, sa razi, sa plangi, sa sari in sus de fericire, sa gatesti, sa iei in brate pe cine vrei, sa desenezi, sa te vopsesti, sa te tatuezi, sa faci ORICE vrei tu in lumea asta... nimic din toate aceste lucruri nu te face gay, te face doar om.

Bafta!

| Unuseranonim explică (pentru DoarBogdan):

Bro, aici este mult mai complicat decat pare. Intr-adevar, doar pentru ca esti o fire emotiva si nu iti place football-ul nu inseamna automat ca esti gay. Exista si barbati non-violenti, cum ai spus tu, dar atunci cand tinzi sa ai preferintele si manierele unei fete, totul incepe sa te lase cu un semn de intrebare ( adica sa ai o atitudine de fata, sa te joci cu papusile, sa iti placa lucrurile pufoase si asa mai departe). Eu fiind si introvert, nu ma simteam in largul meu sa arat lumii asa ceva, deci am stat cam retras. Parca eu m-am comportat ca o fata cand eram in copilarie, fara sa realizez asta. Cand am ajuns la adolescenta colegii de generala au inceput sa ma intrebe daca sunt gay, ceea ce m-a cam enervat.
Cand ajungi la pubertate, efectiv te masturbezi; daca esti baiat oamenii tind sa creada ca te masturbezi dupa fete, iar daca esti fata dupa baieti. Eu am incercat sa "frec ciocanul" dupa fete, uitandu-ma la filme deocheate cu lesbiene, dar efectiv nu ajungeam sa simt nimic, daramite erectie. Socul meu a fost si mai mare cand am aflat ca intru in erectie doar gandindu-ma la barbati. Deci, mai pe scurt tu poti sa zici ca iti plac femeile cu inima, creierul, dar din nefericire penisul tau nu minte...
Asta incerc sa iti explic, ceea ce simti tu pentru femei, gay-ii simt pentru barbati, din pacate nu este o alegere, as fi vrut sa fie o alegere, ca asa in secunda doi as fi devenit heterosexual si as fi fost ca ceilalti ( adica normal) si as fi dus o viata normala pe acest plan.

| Freya1 a răspuns:

În primul rând trebuie sa te accepti pe tine indiferent de cum esti, pentru ca fiecare om in parte este special, iar cineva mai devreme sau mai tarziu va vedea asta si te va aprecia la randui.
Nu trebuie sa vezi acest lucru ca fiind un capăt de drum, trebuie sa conștientizezi că esti un om normal cu preferinte diferite la fel cum sunt si ceilalti oameni.Indiferent ca le plac femeile sau bărbați au gusturi diferite oricum.
Si sa iti mai spun ceva, nu stiu daca tu ai întreținut relații sexuale cu cineva până acum, dar ca sa iti dai seama de preferintele tale trebuie sa o faci si dupa sa tragi concluziile.Cum se spune, incercarea moarte nu are.

| CostinAlamariu a răspuns:

Mda, sa stii ca imi pare rau de tine deoarece te afli intr-o situatie dificila si inteleg asta.
Sa stii ca e o minciuna faptul ca un baiat trebuie neaparat sa iubeasca sportul si violenta si sa fie lipsit de maniere. Si eu eram exact la fel ca tine in copilarie, in afara de orientarea sexuala, desigur.
Tendintele homosexuale apar din multe motive, unul foarte raspandit ar fi abuzurile sexuale suferite in copilarie. Nu stiu daca la tine e cazul de asta si sper din suflet sa nu fie cazul. Alte cauze ar putea fi anumite dereglari hormonale.
Sa stii ca nimeni nu se naste homosexual. Oamenii de stiinta au ajuns la concluzia ca nu exista nicio genă gay.

O alta greseala, de data asta una filozofica, e sa zici ca asa esti tu. Tu nu esti asa, in esenta ta. Sexualitatea noastra e doar o anexa a fiintei noastre, doar un aspect si nu esenta insasi. Deci sa nu faci greseala sa te identifici cu orientarea ta sexuala sau cu sexualitate in general. Crede-ma, esența ființei tale e mult mai transcendenta si mai complexa decat niste simple anexe umane cum ar fi comportamentul social sau sexualitatea. Deci sa nu spui niciodata "eu sunt homosexual". Nu esti cumva mult mai mult de atat? Mai corect spus este "am anumite tendinte homosexuale". E normal sa avem fel de fel de tendinte si dereglari de orice fel, dar esența noastră este ceva mult mai fundamental, mult mai maret.

Sfatul meu ar fi sa-ti infranezi orice pornire sexuala cat timp aceasta este pentru acelasi sex, faci exercitii si sa-ti cresti masa musculara ca sa ai un nivel sanatos de testosteron si nu in ultimul rand sa te rogi lui Dumnezeu happy

Iti urez tot binele din lume si sper sa-ti depasesti conditia. Pentru ca daca ti-o depasesti, o sa vezi ca o sa fii mai mare decat ceilalti si o sa ajungi la un adevar pe care ceilalti nu-l pot cunoaste happy

| Unuseranonim explică (pentru CostinAlamariu):

Am facut asta pana acum de nenumarate ori, m-am rugat si tot nu s-a schimbat nimic... Nu am suferit niciun fel de trauma in copilarie. Pana la urma nu imi doresc sa mor singur. Sincer, imi doresc sa am o relatie cu o fata, dar din pacate nu simt atractie sexuala fata de ea, dar in acelasi timp ar fi foarte awkward sa ma vad intr-o relatie cu un barbat. Doamne, nu inteleg unde am gresit, crede-ma. Ma doare sufletul sa vad oameni in jurul meu, heterosexuali cum sunt fericiti in relatii, iar eu unul singur, iar daca as fi cu o fata nu as putea sa o fac fericita...

| Cduncfujndf a răspuns:

Nu te poți corecta, pentru că nu ai ce să corectezi. Calmează-te, e 2021, e ok să fii gay, de fapt întotdeauna a fost. Nu e greșit nimic în asta.
Știu că e greu să accepți asta, dar trebuie să începi să te acomodezi. Încercă să găsești videoclipuri, articole și informații pe Google și pe Youtube și să te familiarizezi cu asta.
Iar apoi încercă să îți găsești pe cineva, ai deja 20 de ani. Presupun că nu vrei să fii singur restul vieții, sau să trăiești cu o persoană pe care nu o iubești. Așa că încearcă de acum să ieși la întâlniri cu alți bărbați, ca să te obișnuiești cu ideea și să cunoști alte persoane ca tine.

| Unuseranonim explică (pentru Cduncfujndf):

M-am documentat oarecum, m-am uitat si la youtuberi din Statele Unite, si din ceea ce au povestit ei, indiferent daca e vorba de o fata sau un baiat, au trait aceste simptome pe care le-am avut si eu in copilarie.
Pe langa asta, mai sunt si introvert, ceea ce imi complica putin situatia...