| vmalex21 a întrebat:

Salutare.Vin si eu cu o intrebare mai ciudata. Ce părere aveți despre incinerarea decedatilor? Credeti ca incinerarea poate fi o alternativa viabila la clasica inmormantare? Ati opta pentru asa ceva atunci cand,, va veni momentul,,?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. nu consumi 5 mp de pământ din pământul lumii, nu poluezi solul cu mormântul tău. Cenușa pusă într=o urnă funerară o poate lua familia cu ea, să comemoreze, fără nevoia de a se deplasa la un mormânt.
Dar mai interesantă mi se pare promesia, transformarea cadavrului în pulbere cu azot lichid, și apoi folosirea acelei pulberi la rădăcina unui copac nou plantat ca îngrășământ.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru sadrian46):

Eu am o intrebare si mai ciudata. happy
De ce nu se incinereaza eroii?
Cimitirele lor nu polueaza?

| sadrian46 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Toate cimitirele poluează.

| vmalex21 explică (pentru sadrian46):

Ai dreptate si ai adus argumente bune ar si aici e discutabil.Numai ca sa încălzești cuptorul pentru a incinerat in decedat ai nevoie de 40 de metri cubi de gaz metan.Gazul ala si ce rezulta din arderea corpului va ajunge în atmosfera.

| sadrian46 a răspuns (pentru vmalex21):

De acord dar poluarea solului și posibil a apei freatică dacă o pui în cumpănă ce rezultă. Plus 5 mp de sol răpiți.

| gemeni6226 a răspuns:

Pina cand sunt cimitire nu.Dar cand nu vor mai fi cimitire am vazut ceva inedit pe internet ce mi-ar placea adica dupa incinerare se pun ramasitele definctului intr-un pamint dintr-un ghiveci unde se planteaza un copac si pana la urma ramasitele defunctului o sa faca parte din acel copac cu timpul.