| ravan a întrebat:

Salutari, vreau să vă scriu pe scurto povestioara de-a mea, cea mai proasta și cea mai rea. Acum mulți ani 10 la număr, datorita anturajului unui prieten am intrat pentru prima data intr-o casa de pariuri, aveam 13 ani eram mic și prost. La ceva timp am câștigat primul meu bilet și din acea zi a început coșmarul vieții mele! Același "prieten" mi-a cerut o parte din suma câștigată de pe biletul meu sa bage la aparate, iar ironia sortii a fost ca aparatul in acel moment a făcut cea mai scumpă plata pe care o putea face pe miza respectiva, am rămas șocat cât de ușor a câștigat mulți bani și apoi am vrut și eu. Azi mâine sunt 10 ani de când viața mea e o mizerie, mereu am probleme, mereu mint, uneori ma gândesc chiar sa fur, nu mai știu pe unde sa imi scot cămașă. Provin dintr-o familie buna, cu doi părinți extraordinari, care ma sprijină și ma iubesc neconditionat, iar eu ii fac doar sa sufere, am o iubita cum mulți nu au. Când a aflat de problema mea nu a fugit și momentan e încă lângă mine. Nu știu pentru cât timp. Eu am renunțat și la facultate deoarece toți banii ce-i primeam ii pierdeam in primele ore la aparate. Apoi m-am angajat, deja lucrez de 3 ani, am progresat, avut un job cu un salariu puțin peste minim apoi alt job cu un salariu mediu, acum am in job foarte bun la care mulți doar ar visa sau nici măcar, in schimb nu am nici 2 lei in buzunar. Ieri mi-a intrat salariul, l-am pierdut in 20-25 de minute. Mi-e groaza când vor afla iarăși oamenii mei dragi ca nu mai am niciun ban și ca nu m-am lăsat, in fiecare luna fac la fel. Mai mult de atât am și datorii destul de mari. Sunt un ratat și ma urăsc pentru ce am devenit! Ii rănesc enorm pe oamenii apropriați, poate intr-o zi vor și păți ceva de supărare, iar atunci voi fi chiar vai de capul meu! Nu ma pot lasă de aparate. Joc ca sa căstig și din plăcere. Nu ma pot abține eu care sunt un om ambițios de data asta nu pot. Așa ca asta e povestea mea, am 23 de ani și sunt un ratat. (Mai sus am zis ca "eram mic și prost" ei acum sunt mare și tot mai prost!) in caz ca citește vreun părinte aveți grija sa nu ajungă copiii vostri la mizeriile astea ca multă suferința au sa aduca! Ai mei mi-au oferit prea multă libertate și tot ce mi-am dorit și uite ce am făcut eu cu ea. Oricum e doar vina mea.

Răspuns Apreciat de Editori
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salutare,

In primul rand trebuie sa te felicit pentru faptul ca ai constientizat problema, stii ca ceva nu este in regula. Este bine si ca ai reusit sa te cunosti oarecum asa bine si ti-ai inteles situatia. De aici si pana la schimbare, mai este doar un pas.

In al doilea rand, strict legat de problema in sine si de rezolvarea ei. Aparent nu merge singur. Adica merge, dar este foarte greu. De aceea, le langa ceea ce zic si ceilalti, ca doar TU te poti schimba, apeleaza la un specialist, la un psiholog, o sa te ajute, crede-ma. Chiar daca la inceput nu pare, dupa o sa te ajute. Asa mai faci si ceva cu banii, ii dai la psiholog.

O alta solutie, ar fi sa faceti totul impreuna, tu si partenera ta. Sa ii dai banii ei, sa ii tina ea, pentru inceput.

Dar ce simti atunci cand te joci? Vrei mai multi bani? Nu iti ajung? Sau ce vrei tu de la viata ta? De ce faci asta? Daca ai fi singur pe lume, sau hai sa zicem doar tu cu partenera ta, iar in rest nu ar mai exista nimeni. Ai mai juca la aparate? Ca daca da, atunci este o o dependenta oarecum grava. Daca nu, atunci inseamna ca are legatura cu persoanele din jur. Ce ai face cu banii castigati? Care ar fi punctul final?

Raspunde-ti tie la aceste intrebari.
Numai bine! ^_^

1 răspuns:
| mastadont a răspuns:

Nu e vorba că nu poți, problema e că nu vrei. Dacă chiar ai vrea să renunți atunci ai întoarce privirea când vezi un aparat și te-ai feri de astfel de locuri. Mergi urgent la un psiholog, s-ar putea să te ajute.