| razadeluna a întrebat:

Sarbatoarea asta de Sf.Valentin,de unde vine, din America? a existat intotdeauna ziua indragostitilor in ROmania? sau nu?

2 răspunsuri:
| Ionutzsa a răspuns:

Sarbatoare de Sf Valentin vine din Marea Britanie. In Romania se sarbatoreste doar de cativa ani incoace sub numele de Valentine's Day [Ziua indragostitilor] pe data de 14 februarie.
La noi exista si o sarbatoare traditionala care se numeste "Dragobete" si care este considerata echivalentul romanesc la Valentine's Day, dar se sarbatoreste pe data de 24 februarie happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine nu stie de dragobete?! da exista, si asa se cheama la romani, e pe 24 februarie