| BRG a întrebat:

Sărut mîna bună dimineața stimați utilizatori TPU, a-m o rugminte la dvs, unde pot găsii de cumpărat benzi de magnetofon pe rolă mare sigilate, ne trase cu muzică. Vă mulțumesc și sper să nu face-ți mișto, vreau răspunsuri serioase, nu gen vezi pe okazii, că am căutat s-au la ce î-ți trebuie vechituri că a apărut cd-ul, știu micurutza, dar eu sînt pasionat de benzi nu de cd uri.

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus Cristi! Uite aici am găsit doar benzi audio pentru unitățile CD - http://www.sony.ro/product/am-audio-tapes/c90hf
Cu alte cuvinte, îți place sau nu, trebuie să cauți ofertele tot pe site-urile de vânzări cu asemenea oferte.
De exemplu uite ce am găsit: Vand benzi de magnetofon ORWO audio orignale noi ne folosite de 360m 123 LH productie RDG la pretul de 10 ron/buc informati la tele. 0729849002 (anunt postat pe 5 aprilie 2011 pe http://romatrimoniale.eu/showthread.php?tid=10988)
- http://www.euanunt.ro/Vand-benzi-de-magnetofon-orwo-noi--426025.html
E unica soluție, pasiunile costă nu? Glumesc.
O zi cu zâmbet să ai!

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna Cristi, incearca, la talciocuri duminica, s-au cand se tine targ in orasul tau, in magazine cu siguranta nu mai gasesti, dar nu strica daca insisti, eventual mai poti incerca si la magazine nu ai nimic de pierdut...o zi bunahappywave

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus Cristi, uite aici ce am găsit, nu știu dacă te ajută dar cine știe http://www.okazii.ro/......ilate.html
Mari succese și o zi cu zâmbet!

| micurutza2005 a răspuns:

Lumea a evoluat mult si cred ca nu o sa mai gasesti din astea nicaieri nu se mai folosesc cui sa mai trebuiasca, deci incearca totusi sa evoluezi si tu, trebuie sa te adaptezi noilor tehnologii pasiunea ta nu o mai poti cultiva din lipsa de materiale care nu le mai fabrica nimeni pentru pasionati de astia ca tine incapatanati asa ca fa-ti o noua pasiune care e in ton cu noile aparitii ca nu ai alta solutie. succeshappy

| Maothecat a răspuns:

Chiar daca iti plac, ma tem ca nu mai sunt. eventual cauta pe la anticariat big grin poate gasesti acolo. altundeva sigur nu gasesti

| danyel27 a răspuns:

Raspuns gresit ca nu se mai fabrica benzi numai se fabrica orwo dar se fabrica in continuare uite link http://www.rmgi.eu/rmgi.asp?Id=2 si inca unul in Romania, http://www.thomann.de/ro/rmg_benzi_si_accesorii.html,au fost oprite pana in 2007 si acum se fabrica in continuare binenteles in Olanda dar de curand s-a dat drumul si in america dar nu stiu cum ai zice si uite o stire inportanta despre magnetofon, Magnetofonul, dacă nu ştiaţi, este unul dintre primele aparate electronice de înregistrare vocală. A apărut în anii '30 şi, vreme de 50 de ani (până la apariţia CD-ului), a fost apreciat şi respectat de toată lumea, fiind folosit cu succes la petreceri, concerte şi chiar în războaie, la înregistrări şi transmisiuni radio.

Compania care a inventat magnetofonul este AEG (Germania). Prezentarea a avut loc în 1935, cu ocazia târgului radio de la Berlin - Internationale Funkausstellung Berlin (Berlin Radio Show).

Primele modele de magnetofoane au dezamăgit, calitatea sunetului fiind extrem de modestă, în special din cauza benzii magnetice folosite. Imaginaţi-vă o simfonie de Mozart cu sunete distorsionate şi cu un fâşâit puternic - exact asta au experimentat muzicienii, ale căror aşteptări erau evident cu totul altele. Odată cu apariţia benzilor magnetice de calitate superioară (AC Tape Bias), au venit şi rezultatele satisfăcătoare.

Deşi mulţi îl consideră astăzi mort, trebuie spus că producătorii exclusivişti pun încă suflet la realizarea unor astfel de "brontozauri". Iar rezultatele sunt uimitoare: un magnetofon ce are în componenţă piese de calitate şi este însoţit de o pereche de boxe performante, redă muzica la o fidelitate ce depăşeşte cu mult sistemele Home Cinema atât de aclamate. Vizitaţi un târg dedicat echipamentelor audio şi vă veţi convinge.