| BRG a întrebat:

Sărut mîna tuturor domnișoarelor și doamnelor, de ce multe fete î mi zic să nu le m ai spun sărut mîna, ele zic spune mi bună că nu sînt așa de bătrînă încît să î mi spui sărut mîna, iar cînd vreau să le pup mîna unele î-și trag mîna sau unele se înroșesc, să fie pupatul mîinii un lucru demodat? Sau fetele nu știu că pupatul mîinii este un gest de politețe. Vă mulțumesc. Sărut mîinile stimate reprezentante ale sexului frumos.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

In ziua de azi,fetele traiesc intr-un ritm dinamic si modern.
In plus,vor sa para puternice si independente.
Sa spui "sarut mana",unei fete sau femei,este politicos,o politete profunda, de tip vechi, pe care "modernele" din zilele noastre o percep ca pe un compliment si considera ca e prea mult.Nu au fost educate in felul asta si nici nu aud zilnic exprimarea asta.
Cand le mai si saruti mana,se pierd de-a dreptul!
E greu pentru ele sa accepte si sa inteleaga finetea acestui gest,dar fiind toate fiicele Evei,se simt extrem de magulite,desi gestul in sine il gasesc deplasat,cine il mai face in ziua de azi?
Vezi doar tineri care-si spun "salut",sau "buna",nu-si dau nici macar mana si,cel mult,se saruta mats-muts,pe obraz!
Educatia si cultura ta se afla la un nivel diferit de al lor si,esti privit cumva,ca o ciudatenie a zilelor noastre,nu in sensul rau,chiar deloc,doar ca pe ceva neobisnuit si rar! Asa cum ne-ar emotiona sa opreasca in fata noastra o trasurica sic,de pe vremea bunicii,trasa de un calut si sa fim invitati sa urcam! Nu am putea crede ca NOUA ni se intampla asta!
Deci,nu este rau deloc ceea ce faci,jena si incurcatura fetelor,provin din raritatea gestului pe care il faci.
In ce ma priveste pe mine,atat exprimarea,cat si gestul ma incanta si ma magulesc.
E si scopul lor,de fapt!
Deci, continua in acelasi fel, aceste obiceiuri cu iz de parfum frantuzesc nu vor lasa niciodata indiferenta vreo femeie!

6 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

@greece12 - de mult n-am mai vazut un ''raspuns feminin'' atat de complex, argumentat, sincer si natural. Felicitari.
@Cristi_din_Bucuresti- pupa-i mana si da-i fundita.

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Din punctul meu de vedere, această formă de salut s-a cam demodat, generaţia actuală asociind-o cu ceva bătrânesc. Sunt convinsă că majoritatea fetelor sunt conştiente că este un gest de politeţe, însă în acelaşi timp au în minte referinţa pe care am menţionat-o mai sus, şi de aceea preferă să li se spună "Bună".

| pwp a răspuns:

Este cam de moda veche.

| PetreConstanta a răspuns:

Sarut mana este o forma de respect daca ele nu au invatat macar atat asta este treaba lor Tu esti de apreciat pentru ca asa te adesezi unei fete, femei...etc Sincer sa-ti spun nici mie nu-mi place sa mi se pupe mana Eu dau salut adica cum dau barbatii Ai dreptate este un gest de politete dar mie nu-mi place In meseria mea pupatul mainii se interpreteaza aaltfel asa ca de aceea nu dau mana sa mi se pupe Mai bine dau salut Sa fii mandru ca stii sa respecti Cui nu -i convine sa-si spuna singura Sarut mana si sa si-o pupe singura Vezi de treaba ta Nu-i cere omului ce nu are

| Yarinn a răspuns:

Este un gest de politete, care, in anumite ocazii, poate fi potrivit, insa in altele nu prea. E ok sa le spui doamnelor din familia ta sarut mana, si cam atat.
Nu stiu daca s-a demodat neaparat, insa nu prea isi mai gaseste locul in timpul nostru, cand toti ne rezumam la un "salut". Iar atunci cand se folosea aceasta forma de politete, era cam singurul mod in care puteai atinge o femeie, daca ea nu-ti era sotie, si atunci doar varfurile degetelor. Acum, cand poti lua in brate sau pupa pe obraz orice femeie cunoscuta, "sarut mana" a fost lasat in urma.

| pίTίк a răspuns:

Atat de formal...
mie mi se pare dragut cand 1 baiat ...sau,hai sa vorbesc in aceeasi termeni ca tine
mie mi se pare un gest frumos cand un domn este politicos si respecta si verbal doamnele si domnisoarele cu care converseaza.
Sarut mana nu se spune doar doamnelor in varsta
Un domn poate spune sarut mana si unei copile atata timp cat o respecta
Doar ca nu toate fetele si femeile gandesc la fel
tine-o tot asa
mie imi placi:*:*:*
:*:*:*