| anonim_4396 a întrebat:

Scenariu fictiv.

Să zicem că (mă adresez tuturor) lucrezi în poliție, în orașul tău.
Recent, șefului poliției din acel oraș i s-au scris cu spray de graffiti pe gard diverse chestii. Făptașul s-a semnat cu "Zorro" și sub pseudonim a marcat un Z.
Se fac proceduri că să se afle făptașul, etc. Șeful poliției, să zicem, că nu avea camere de supraveghere nici în exteriorul casei și nici în mașină.
Zona unde locuiește e întunecoasă și slab circulată noaptea, așadar, slabe șanse să-l afle (repede) pe făptaș.
Să zicem că într-o zi, fără să vrei, vezi la un coleg polițist că-și deblochează telefonul care are că formă de blocare, model.
Acel coleg e genul tăcut, rezervat, în lumea lui.
Modelul este un Z, exact că cel lăsat pe ușa șefului de poliție.

Ați începe să-l bănuiți pe colegul vostru că el e "Zorro" și că a vrut să se răzvrătească, chiar dacă anonim, împotriva superiorului?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Nu. Nu e motiv de bănuială. Zorro nu si-ar pune modelul Z la deblocarea telefonului. E prea usor de ghicit iar el e un om destept si prudent. Asta reiese din faptul ca a operat fara sa lase urme.
Un om prudent nu-si pune parole si modele care au legătură cu el si in nici un caz nu ar face greseala sa bage modelul pe telefon astfel incat sa fie vazut de altii.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si eu am Z la tel, joaco pe asta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In orasul meu, zici?
Seful politiei sta intr-o comuna limitrofa, deci cazul n-ar fi de competenta mea.
Dar sa zicem ca as fi agent in comuna respectiva: fiind slab circulata, verific cele 3 masini si 4 pietoni care au circulat in comuna in acea seara. 50% deja sunt suspecti.
Se audiaza persoanele respective, iar in 3 zile am declaratia faptasului, chiar daca e colegul ala tacut.

| doctorandus a răspuns:

Este doar o coincidenta, nu o dovada. Motiv de banuiala, da, este, deoarece lumea in general nu are nevoie de temeiuri solide pentru a banui pe altcineva.

| Emma30555 a răspuns:

Modelul Z cred ca e destul de des folosit pentru deblocarea telefonului deși acum mulți folosesc amprenta sau cifre dar dintre cei ce folosesc modele mai vechi de telefon, cred ca prefera o varianta simpla cum ar fi acel Z, cred ca și eu l am folosit cândva. În principiu nu m as gândi ca el este cel ce a făcut fapta decât dacă as ști ca e supărat, furios pe șef din niște motive evidente și as mai vedea niște indicii la el suspecte care m-ar duce cu gândul la asta, altfel as gândi ca are doar o parola ușoară

| LordCristobal a răspuns:

Nu,in niciun caz, ar folosi acel model Z pentru ca e un model care nu se uita si e mai usor de deblocat telefonul.