| ApArEnTeiNsElAtOaRe a întrebat:

Se mai dau tezele unice? Eu trec clasa a 8-a si chiar nu stiu ce ma asteapta...ar fi normal as se continue cu etzele... din moment ce am inceput asa!

Răspuns Câştigător
| MisterKat a răspuns:

Ambramburica se joaca cu noi! Nu o sa mai dai teze unice (oricum chiar daca nu mai se continua cu tezele. tu erai obligata sa dai teze la anumite materii - romana si mate, deci nu ai pierdut nimic).
E mai corecta forma de admitere pe baza unor examene decat pe baza unor simple teze. Gandeste-te ca tezele se dau in scolile de une invata copii(cel putin la mine in liceu, pentru ca am si gimnaziu in liceu ). Se copiaza pe rupte, iar copii nu stiu nimic, ajung la licee mari, de elita.sa zicem. si nu o sa faca fata cerintelor profesorilor.
O sa dai niste teste internationale (cred ca la mai multe materii) si plus media din clasele 5-8, care iarasi mi se pare o idee stupida. in unele scoli, mai precis in mediul rural, unii dintre parinti vin cu banuti, branza, oua, alimente si dau la profesori pentru ca brotanelul sa ia note mari si sa ajunga la licee de top din orasele mari.

17 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Capacitatea te mananca. nu, nu se mai dau. cu toate ca Androneasca, se cam joaca... se joaca cu nervii nostri.

daniela
| daniela a răspuns:

Inca nu se stie noua metotologie de admitere se va stabili pana in 15 septembrie

| AvalohAlyn a răspuns:

Cei ce au inceput in a 7 cu tezele unice dau si in a 8. E ultima perioada.

| marry a răspuns:

Se revine la testele nationale...deci nu o sa mai dai teze... iar media de intrare la liceu va fi 50%media claselor 5-8 si 50% media teste nationale

succes!

| Daisy. a răspuns:

Zacusca asta de abramburica numai prosti facelaughingle schimba le baga le scoate le pune iar...chiar nu mai inteleg... din pacate pentru tine cred ce vei da capacitate...sau un test international...succes oricum...nici eu nu stiam ce ma asteapta anul trecut... dar a fost ok si cu tezele astea...si la noi chiat nu s-a copiat!happy

| ioana_9748 a răspuns:

Am auzit ca nu se mai dau... ceva examene sau capacitate

| xu a răspuns:

Si eu am auzit ca se va da un test international... dar totusi nu este clar...si eu trec in clasa a8a...cand am auzit am trnatit toate usile si am plans putin de nervi...nu mai pot... un om "normal" ne-ar lasa sa terminam ce am inceput adica sa terminam cu tezele unice. ii place sa se joace cu noi...cu nervii nostri.totusi sper sa nu accepte nimeni asa ceva.noi suntem pe post de cobai cred. un an dam teze unice si dupa aia... un test international. oricum bafta ce o fii o fi

| ApArEnTeiNsElAtOaRe explică:

Mai nou...ieri am citit in ziar si au spus ca se va continua afza cu tezele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am auzit ca se dau tezele unice la clasa a VIII-a.Si asa ar fi si corect. Din moment ce le-am inceput sa le si terminam.Si eu trec cls a VIII-a si atunci cand am auzit ca nu se mai dau si ca nu se mai pun notele din generala, eu una am plans si in ziua aia am chiulit toata clasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna...si eu trec clasa a 8a.de fapt...suntem a 8a... pai nu jj cum sh ce se va face...dar...se kopiaza pe rupte... o colega de-a mea a luat 9 sh... dar e praff...:p suntem pe post de cobai se pare... off...ar trebui sa se gandeasca si la viitorul nostru nu doar la ei...sa gaseasca o solutie... I don't want to see kiss va pup :X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu nu se mai dau eu sunt clasa a 8 si trebuie sa in vat dintra 5 e naspa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ar fi bine sa ne dea teze ca si in clasele a 5-a si a 6-a ca asa au zis mai nou dar astea isi bat joc de noi fac doar ce vreau ei si daca au zis ca nu se mai dau teze cu subiect unic atunci de ce pe internet sunt numai teze cu subiect unic ar trebui sa le stearga pe acelea si sa puna ceva modele de teze din acelea cum dam acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu, una, sunt acum clasa a VII-a, asta insemnand ca anii 2010-2011 sunt anii chinurilor mele. Mai eu nu am dat inca nici o teza unica, nu uitati ca sunt cls. a VII-a si, nici nu am auzit ca s-ar da vreuna... Diriga ne-a atentionat ca este, mai mult ca sigur, ca nu vom mai da tezele cu subict unic ci, chiar, vom prinde examenul de capacitate, care se da la sf. clasei a VIII-a, iar, mai apoi, in vara, examenul pentru liceul respectiv, la care vrem sa dam, mai departe, numai daca trecem... Dar, mai este posibil sa facem noua clase la generala ( asta pentru. mine, care sunt la generala, dar si pentru cei care invata in licee, bineinteles), nemaidand examenul pentru. liceul respectiv, doar pe baza mediilor anuale ( pentru. cei ale caror medii nu sunt tocmai stralucite, va recomand sa va puneti cu burta pe carte, bine? In doi ani, puteti obtine medii chiar bune.). Eu asta stiu de la doamna diriginta si de la alti prieteni, de la alte scoli din judet, care, tot asa, au auzit de la profesori. Daca este adevarat, nu stiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa sti ca si eu intru in clada a opta si din cate am auzit vom da examen. mie mi se pare o idee stralucita si nu voi rata ca anul acesta sa ma pun cu burta pe krte c na o sa ajung undeva si nu o sa stiu nimic. te pup

| david_6080 a răspuns:

Ar fi normal sa continuam cu tezele unice din moment ce am incaput cu ele... dar noh...traim in romania, ati uitat?

| crazywolf a răspuns:

eu am auzit ca o sa dam teste internationale tip grila si se va face media astfel:50% 5-8; 25% teze cls a 7a; 25%ex international(dar am aflet asta nu din surse oficiale)

| princesse a răspuns:

Eu azi vazui la tv k tezele unice vor fi inlocuite cu o testarea scrisa dar asta incepand din 2010-2011 deci cei care trec acum a8a or sa dea teze.acum sper sa nu se mai razgandeask. e adevarat k se copiaza mai mult la sate dar se copiaza pe rupte jy in orasele mari din romania asa ca astia din craiova jy alte orase sa no mai faca pe sfintzii ca nu prea st chiar asa.