| ioanamaria2000 a întrebat:

Se poate face o nunta decenta fara atat de multi bani? Eu si iubitul meu ne dorim sa facem nunta peste aproximativ 2-3 ani, dar nu lucram pe niste salarii mari (2 500, respectiv 3 500 lei). Avem si rata pentru apartament, taxele pentru facultate, nu reusim sa punem prea mult deoparte. Momentan avem cam 2 500 euro stransi. Mi-am dat seama ca in atat de putin timp nu o sa facem cine stie ce. Mi s-a zis ca fara 15 000 euro nu poti sa faci o nunta si asta m-a descurajat. Voi ce parere aveti?

5 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Depinde mult de ceea ce va doriti voi. Daca sunteti pretentiosi si vreti sa invitati toate neamurile, costa, evident. Cel mai bine ar fi sa va faceti o lista cu invitatii in primul rand, cu ceea ce va doriti pentru nunta (aranjamente, foto-video etc.) si sa cautati ce variante pentru restaurant aveti. Puteti sa gasiti un restaurant cu o terasa frumoasa si doar sa rezervati pentru un x numarul de invitati, fiecare sa isi comande ce doreste si petreceti doar intre rude apropiate si prieteni foarte buni. Poti reduce din cheltuieli de exemplu in ceea ce priveste rochia, care poate fi orice rochie alba, draguta, pe care o gasesti la magazin (in felul asta o mai poti purta si dupa nunta la diverse ocazii), poti comanda invitatii electronice pentru cei tineri si invitatii normale pentru cei mai varstnici, desi, parerea mea e ca pot fi anuntati si prin telefon. Te poti ocupa singura de aranjamente, sunt multe idei pe pinterest. Lasand invitatii sa isi comande singuri ce doresc din meniu, este alta idee de economisire.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum sa nu poți, dar trebuie să ieși din tiparul nuntii clasice făcute în general doar pentru epatare și unde majoritatea invitaților vin din obligație.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Câte persoane vrei, ce meniuri vreți, ce muzică, ce restaurant?
Pune totul pe hârtie, fă ciorne.
Numai o formație de nuntă mediocră/slabă te poate costa peste 4000 de euro.
Un meniu ok e minim 300 de lei/persoană.
Mai ai chiria pe sală, ospătarii, fotograful și aranjamentele.

| lpavel a răspuns:

Poti sa faci nunta si cu 1000 de euro daca nu sunteti pretentiosi...
Inviti la nunta doar rudele cele mai apropiate si cativa prieteni! Nunta il faci la o casa de la tara, la prieteni, rude etc sigur gasesti ceva... Invitatii sa nu fie mai multi de 20 perechi in care sunt inclusi si nasii! Nunta il faci intr-o zi de sambata cand ziua va fi cununia civila, dupa aceea imediat la biserica (daca vreti asta binenteles) apoi seara o masa festiva cu dans si muzica de la un pc cu niste boxe mari, iar pana la 12 noaptea maxim nunta s-a incheiat, toata lumea e multumita si pleaca acasa! La tara astfel de nunti e la moda! Succes! happy

| ionur a răspuns:

Nu înțeleg ceva adică de ce ai face nunta? Dece? Deeve frate? Dece atata risipi tort confeti nemuri care nu le sporiți sale vezi mutra prieteni falși hihi haha care te vb pe la spate de ce atata nebunie și cheltuile când poți face altceva și nu știu dacă ști da Domane ferește cine mai trăiești atâția ani? Adică nu ma înțelege greșit da pe bune mergi la magazin să-ți iei cips booooom da unu cu matoziul pe tine ce faci atuncia? Vezi? Asta spun adica frate te duci îți iei frumos o savarina mergi în parc iei și unt de arahide pui peste puțin si uala nunta acolo în parc sunt și oamenii nu mai ai nevoie de invitați ei deja sunt acolo te aștepta și nici nu mai este nevoie de bani nici de invitați nici de tort nici de confeti tiai făcut o nunta ști cum? Tot parcul ăla o sate țină minte toată viața când o sa treci pe acolo o sa zică lumea oooo uite fata aia care a făcut nunta aicia hai sa facem selfiș ca este la moda sa fi la moda laughing)))))).

Lăsați figurile._.