| Mario1994 a întrebat:

Credeți că există coronavirus? Nu vi se pare ciudat că e ceva în spatele virusului și poate nu e coronavirus? Nu v-ați dat seama? Nu e totul joc?

13 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Da, totul este fals, realitatea este o iluzie, Universul o holograma... cumpara aur.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Celcestietot):

Bine ar fi.Ar insemna ca ne trezim la realitate abia dupa ce murim.

| OldSoul a răspuns:

In opinia mea, coronavirusu este o gripa/raceala banala, ceva mai "diferita" si poate mai molipsitoare, la care inca nu exista antidot/vaccin.
Problema e ca multi si-au facut reclama in mediul online pe seama acestui virus, pentru a face un ban, pentru a deveni cunoscuti, si de aici a inceput sa starneasca tot mai multa panica.

Sa fac si un fel de explicatie
De la inceputul acestui an, au murit aproximativ 12.410.000 de persoane, bun.
De cand cu coronavirusul, adic de la 22 ianuarie, au murit aproximativ 8000 de persoane.
Sansele de a muri a celor ce sufera de coronavirus sunt de pana la 0, 4% la persoanele pana in 50 de ani.
Iar la persoanele de 50 de ani, cresc treptat pana la 14.8% in cazul persoanelor de peste 80 de ani.
Iar, daca am interpretat eu bine informatiile, pana acum persoanele care au decetat au avut doar peste 80 de ani, iar toate aceste persoane au suferit si de alte boli.

Dar din pacate, nu multi cunosc aceste informatii, si pun botul la acest tantam si uite asa, suferim toti pe semana neinformarii.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pică toată economia din cauza unui joc, îți dai seama. TPU e raiul geniilor. În loc să fie și ei angajați pe la NASA de dăștepțî ce sunt, își irosesc resursele intelectuale aici. Leacul la cancer mai aveți să-l găsiți.

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Crezi ca ea e proasta sa caute leacu la ceva care nu exista?
Canceru e o manevra de marketing

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si mama prietenului fetei mele 8 ani a fost diagnosticat de cancer ca dupa 8 ani sa i se zica:ne pare rau v-am diagnosticat gresit aveti altceva.

| Apokales a răspuns:

Cred ca exista coronavirus, nu s-ar sabota statele singure de asta sunt sigur

| Dorotheea21 a răspuns:

Dupa cum reactioneaza multa lume cred ca in spatele coronavirusului se ascunde o Entamoeba histolytica si o cantitate mare de Monumentalis prostia.
Au 'topit' productia globala de hartie igienica pentru ani de zile. sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai exista din moment ce au murit atatia. Cine este responsabil de el asta e alta discutie si intra in teoria conspiratiei. DE CE a inceput cu China? Cam tintita epidemia asta. Apoi UE si mai slab in SUA.
China tot crestea economic de nu se mai putea opri. Acum nu mai importa nimeni de acolo. Granitele sunt inchise. Neagra situatia pe plan international. Are si o parte benefica din punct de vedere economic pentru ca se consuma mai mult produse interne si nu din import, se incurajeaza productia proprie. Sa nu ne mai bazam atat pe super state precum China.
Poate fi un "joc" al unor baieti destepti care stiu sa invarta economia lumii, vorbim de miliarde si miliarde de dolari. Fie francmasoni, iluminati, sau mai stiu eu ce organizatie suspecta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca traim in matrix sau in filmu ala cu tom cruise care-mi scapa acum si de fapt suntem pe un platou de filmare si nu stim si suntem supusi unui experiment si viata noastra de fapt e un reality show

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Interesanta conceptie.Nu degeaba am eu un citat preferat al lui Democritus,, nu exista altceva decat atomi si spatiu gol orice altceva este doar opinie''.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gripa sezoniera se numeste coronavirus. Coronavirus 2019 - covid19 este o tulpina noua, o forma mai severa., ce pune in dificultate sistemul imunitar. Insa o persoana sanatoasa poate trece peste covid 19 ca peste gripa normala. In schimb o persoana de varsta 3-a, sau care sufera de alte boli grave in urma caruia are organismul deja slabit, are sanse ca sistemul imunitar al acestuia sa nu poata face fata, ducand la complicatii ca pneumonie sau alte boli ce duc la colapsul organismului rezultand in deces.
Pe de alta parte si gripa sezoniera poate fi fatala unei astfel de persoane., dar ce face diferenta la coronavirus este viteza de raspandire., Desi o persoana sanatoasa poate nu o sa fie mai deloc afectata de virus, insa il poate transmite usor la alti oameni, aia la alti si tot asa, pana cand boala ajunge la persoanele vulnerabile. Asa s-a ajuns la epidemia globala

| Andrei200202 a răspuns:

Tu esti genul de persoana care simte nevoie sa fie împotriva tuturor si care nu vrea sa creada adevărul? Nu e niciun joc, si nu e de joacă cu virusul asta. Pentru noi, cei sănătoși nu e o problemă așa de mare, dar pentru cei cu o imunitate scăzută, mai ales bătrânii sau alții cu anumite boli e chiar serioasă treaba.
Faza e că nu crezi pana nu pățești.
Ce-i drept e mult mediatizată toată treaba, și unele stiri sunt exagerate, aducând panica in populație. Chestii de marketing.