| WolfAngels123A a întrebat:

Se spune că barba creste tot timpul indiferent de vârstă, eu la 52 de ani abia am un cioc și o mustață subțire și pot aștepta mult și bine ani la rând că nu crește mai mare deloc, se tot spune că depinde de genetic și moștenire dar e o minciună gogonată, bunicul meu avea barba până la brâu și mustață mare cârlionțată, tatăl meu la fel avea barba mare și mustață groasă atunci eu de ce nu am?! Am incerccat cu loțiuni de tot felul ulei de ricin și minoxidil, niciun rezultat

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

De acord cu StoicAnalysis.La 52 de ani chiar e hilar sa mai speri.Sigur nu vorbim de 25?

| LordCristobal a răspuns:

Sa ai barba sau sa nu prea ai deloc tine de dezvoltarea ta hormonala.
Pai daca bunicul si tatal aveau o alta dezvoltare hormonala e si normal sa fie mai diferiti decat tine.

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu e o minciuna, ci e un adevar. Genetica ta, nu vine doar din rudele de pe tata. Vine si din rudele de pe mama. Toate rudele de sange ale mamei tale si tatalui tau, au cate o gena care poate fi transmisa la intamplare si catre tine.
Daca nu iti sta bine cu mustata si cu ciocul ala, rade tot cu lama si gata. Resemneaza-te cu ideea. Ai 52 de ani. Nu se mai dezvolta nimic in plus de la anii astia.

| WolfAnges321S a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Înseamnă că știința minte și tu ai dreptate, cel puțin specialiștii spun apăsat că barba, unghiile și părul crește continu cât trăiește omul indiferent ce vârstă are, oricum apreciez răspunsul tău

| StoicAnalysis a răspuns (pentru WolfAnges321S):

Creste doar ce e existent. Daca La 52 de ani ai inca un loc in care nu ti-a crescut barba deloc, asa o sa ramana pana mori.
Ce ai spus tu este adevarat, dar doar barba sau foliculii de par deja existenti continua sa creasca. Locurile unde ai fata neteda si fara foliculi de par, nu are cum sa creasca nimic.