| anonim_4396 a întrebat:

Si m-am intors maxim! M-am intors cu o curiozitate pe care o sa o transpun intr-o intrebare relativa. Stiu ca jumatate dintre voi o sa raspundeti la 'sto, dar o sa tin cont de cealalta jumatate, asta ca o paranteza.
V-ati gandit vreodata de cat timp aveti nevoie ca sa va schimbati vietile? Sa fie un an, o luna...sau poate o secunda?

Răspuns Câştigător
| CristiSeeker a răspuns:

Foarte interesanta intrebare si foarte multe raspunsuri sunt posibile. As spune ca asa ceva este atemporal, ca asa ceva depinde ce ce vrei sa schimbi, de cat de departe esti de acea schimbare, de cum poti ajunge acolo. Este ceva ce depinde pur si simplu de la persoana la persoana, de la situatie la situatie. Mie mi-au trebuit ani sa fiu multumit cu mine insumi, sa pot fi mandru de mine, dar cunoscatorii stiu ca pentru un om interesat cu adevarat de propria persoana schimbarea este ceva permanent, o intrebare perpetuua fara raspuns corect sau gresit, un drum cu suisuri si coborasuri ce nu se termina niciodata.

| anonim_4396 explică (pentru CristiSeeker):

Mi-a placut raspunsul tau din simplul motiv pentru ca ai dreptate. Da, viata-i imprevizibila si nu stim ce se poate intampla maine...asta ar fi ideea principala. Viata mea s-a schimbat intr-o secunda, mi-a luat ore ca sa aflu, zile ca sa constientizez si luni bune ca sa accept schimbarea.
Daca, de exepmplu, eu imi propun sa renunt/sa creez "ceva", atunci totul capata sens (insa realismul ne invata ca lucrurile sunt mult mai ample)
happy

21 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce nu iti faci si tu un cont intr-o zi sau o luna? Sa stim si noi cu cine comunicam pe aici.

| harciog a răspuns:

Nu cred ca am nevoie de mult timp.Sint asa de adaptat incit as putea s-o fac instant.

| AnnaAnnne a răspuns:

Cred va.mi trebuie ceva timp ca da.mi schimb viata am nevoie de mai mult de un annu e usor sa.ti schimbi viata intr.un fel sa devi alt cineva decat esti tu, cred ca.ti trebuie timp si un motiv serios care sa te faca sa.ti schimbi viata ta de pana acum. Asta e parerea mea.happy

| Cruciuliță a răspuns:

Uneori o viata si tot nu reusesc crying crying crying

| SaveTheNature a răspuns:

Depinde ce vrei sa schimbi. Viata poate fi schimbata intro secunda, printr-o decizie de o secunda.
Sau intr-un an 2 3 4 prin multa munca si sarguintahappy

| irbis a răspuns:

Uneori un singur moment este suficient, uneori ai nevoie de mai mult timp, uneori ai nevoie de un pic de ajutor. Eu cred ca astfel de lucruri nu se pot afla decat traindu-le.

| NoShit a răspuns:

în câteva secunde la cât de repede mă pot adapta ca un cameleon în diferite ipostaze.

| Niiiicu a răspuns:

Hmm,este usori sa iti schimbi viata in rau mai ales si este de ajuns o secunda dar tu nu ai specificat deci voi spune mai multe:daca e vorba de stilul in care ma imbrac cred ca o zi ar fi de ajuns pana l-as gasi, daca e vorba de comportament cam juma' de ora, dar eu nu mi-as schimba viata deoarece sunt foarte multumit de cum sunt acum si sper ca si tu esti, o seara bunahappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, numai intr-o nanosecunda schimb orice, pentru ca merg si pe principiul "totul sau nimic".

| Ramo137 a răspuns:

Cate o data imi trebuie o luna...happy imi place intrebarea, e inteligentawinking

| Ramo137 a răspuns:

Dar mai bine nu ai schimba nimic tongue! asta este realitatea, nu trebuie sa vrei sa o schimbi

| CristiSeeker a răspuns (pentru Ramo137):

As tine sa te contrazic politicos. Eu cred ca trebuie sa schimbam lucruri constant si continuu, statul pe loc nu este o solutie si ne trage inapoi. Nostalgia nu va depasi evolutia niciodata, iar schimbarile sunt o parte normala din viata noastra, cred eu. In cele din urma, putem sa murim azi, putem sa murim maine, putem sa murim peste 30 de ani, important este ceea ce lasam in urma noastra (din nou, parerea mea).

| anonim_4396 explică (pentru CristiSeeker):

Schimbarile constientizate de noi sunt benefice pentru dezvoltarea noastra ca fiinte umane, insa sunt schimbari care apar in vietile noastre "pe nepuse masa", schimbari pe care nu le dorim deloc. Exemplul luat de mine era neamanuntit.
Sunt irefutabila cand vreau sa fac o schimbare si, oricat de ampla ar fi ea( pentru ca sunt lucruri pe care le putem schimba cat ai pocni din degete si lucruri care se schimba in timp, lucruri care au nevoie de atentie sporita etc...intelegi tu) tintesc la cea mai buna varianta a ei, mi se pare normal si logic sa fac asta.

| Catharsis a răspuns (pentru CristiSeeker):

Schimbarea nu trebuie să fie privită ca pe o necesitate controlabilă fiindcă este iminentă şi aproape independentă de noi, oamenii.

O barcă în derivă pare că îşi schimbă poziţia din cauza valurilor, când de fapt vântul o duce mai departe. E adevărat, au şi valurile un rol, dar barca ar fi putut fi mişcată şi doar cu puterea vântului, în timp ce valurile, singure, ar fi ţinut-o pe loc.

Statul pe loc poate fi şi o soluţie şi o schimbare. La un joc de noroc poţi să pariezi sau să spui "Pas!". "Pas!" ESTE o opţiune, şi aduce o schimbare, chiar dacă nu faci nimic. E un mod de a salva sau de a pierde ceva.
Uneori, să NU mergi la vot este o opţiune şi da, poate fi şi o schimbare.

Schimbările vin singure şi se produc cu sau fără voinţa noastră.
Nu neg, voinţa este importantă, dar este doar un alt mod (mai demn?) de a profita de o oportunitate care exista şi pe care nu ai creat-o tu.

| CristiSeeker a răspuns (pentru Catharsis):

Inteleg ce vrei sa zici, dar ar fi trebuit probabil sa mentionez ca ma refer la schimbari constiente, ce ne definesc, ce intervin din prorpie decizie. Ma refeream mai degraba la schimbare ca la o decizie permanenta sau semi-permanenta decat la un eveniment ce ne modifica gandirea/viata/perceptia etc.

| ℓσνє a răspuns:

Problema este ca NU ne dam seama.

| sensa a răspuns:

E o vb.nu aduce anul ce aduce ceasul....schimabrile se pot produce intr-o secunda(de ex un accident in care poti ramane paralizat) sau treptat...depinde insa f mult si de tine, de cat iti doresti schimbarea..sau ce oamenii pe care ii intalnesti

| Alecsandra95 a răspuns:

O secunda.

| Catharsis a răspuns:

Dacă m-am gândit? Da (n-ai idee cât de mult).

Nu ştiu ce ar trebui să-ţi răspund la a doua întrebare.
Când simţi că ai nevoie să-ţi schimbi viaţa, nu-ţi faci planuri pentru... "o secundă". Schimbarea se poate produce într-o secundă, dar nu fiindcă aşa ţi-ai propus.
"Sa fie un an, o luna...sau poate o secunda?" Presupun că este vorba despre timpul necesar pe care îl dedici schimbării, nicidecum despre cât timp durează până când schimbarea se produce.
Cred totuşi că este o întrebare retorică.

Cert este că orice schimbare este vizibilă după un timp.

| andreea5353 a răspuns:

Depinde ce s-a intamplat in trecut.winking