| KindKid17 a întrebat:

Simt ca nu mai sunt asa de introvertit cum eram. Sunt pur si simplu mai deschis la vorba, fac usor cunostiinta cu fetele. Dar totusi cand incep sa vorbesc, mai stalcesc cate un cuvant si par ca sunt analfabet. Cum rezolv asta?

5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Se spune că Winston Churchill exersa câte o oră pentru un minut de discurs. Deci dacă ai ceva important de spus trebuie să fii foarte pregătit, altfel e firesc să te mai încurci. Probabil te și precipiți, pentru că e important pentru tine să exprimi anumite lucruri care te pasionează, în care crezi cu ardoare. Vrei să fii sigur că interlocutorul tău înțelege ce spui ori ideile vin mult prea repede una după alta. Și eu am această problemă. În scris mă exprim mult mai coerent (deși cine vrea să mă ia la întrebări că nu are ce face cu viața lui găsește motive și aici). Față în față nu reușesc să rostesc din prima ideea în modul optim. După ce încep fraza într-un fel îmi mai vine o idee în minte, iar ca să o includ în ce voiam să zic afectează fluiditatea. Cele mai multe persoane când le vorbesc reacționează de parcă sunt marțian. Mă exprim foarte diferit față de ceilalți pentru că importanța unor noțiuni e cu totul alta pentru mine decât e pentru ei. Avem priorități diferite și asta afectează comunicarea.

| RAY a răspuns:

Asta pentru ca ai emoti, e ceva normal man, cu timpul vei dobandi mai multe experiente si o deschidere mai mare spre a cunoaste noi persoane

| WaterDrop a răspuns:

Carti?! Desi nu te cred, este doar o impresie.Cu siguranta noaptea, cand te bagi in pat si nu ai somn, inca plangi dupa acea fata pe care nu ai putut sa o cuceresti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, KindKid17!

In primul rand, felicitari ca ai reusit sa devii mai sociabil. Este o trasatura extrem de importanta in viata unui individ.
In al doilea rand, iti simt durerea cu "stalcitul" cuvintelor. Si eu INCA mai fac asta. Nu e placut deloc.

Ideea este ca, in general, trebuie sa ne concentram pe punctele noastre forte, nu pe cele slabe.
Dar fiind vorba despre vorbit, nu putem sa evitam asta.

Stii ce am facut eu?
VLOG!

Mai nou vreau sa incep sa fac videoclipuri in care vorbesc despre o anumita tema. Astazi vorbesc despre pasari, maine despre planete etc.
Nu le editez, pur si simplu, scopul meu este acela de a avea cat mai putine greseli in vorbire.
Si imi notez toate acestea.
De exemplu:
Astazi am vorbit 5 minute despre "calculator".
Am spus "Ă" de 25 de ori.
Am stalcit 5 cuvinte.
Vezi unde merg cu asta?

Si nu postez videoclipurile acestea, doar le tin cont. Le am pe calculator.
Si pot sa fac treaba asta oricand. Imi scot telefonul din buzunar. Pornesc camera telefonului. Ma inregistrez.
Simplu!

Stii ce se spune despre practica/exercitiu?
"Antreneaza-te atat de mult nu pana faci exercitiul respectiv corect o data, ci pana nu-l mai gresesti niciodata."

Sper ca te-am ajutat!
O zi minunata!
Paul

PS: Ia parte si la discutiile de pe canalul meu de YouTube: www.youtube.com/watch?v=CDRcAZ_hTdQ | Videoclipuri zilnice | Dezvoltare personala + antreprenoriat;)

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Man acum faci si Dezvoltare personala + antreprenoriat, parca doar isi povesteai calatoria spre rankul 1, e bine ca faci nu spun ca nu, dar asta nu are legatura cu TPU, eu daca promovez un canal de Dezvoltare personala + antreprenoriat e spam