| Adryenutzu a întrebat:

Sll TPU vreau sa stiu si euce versiune de window 7 imi recomandati pe 32 bit sau pe 64 bit am urmatoarele componente ram 2, 00 GB Dual-Channel DDR2, procesor AMD Athlon 64 X2 4000+ 2, 10, placa video ASUS VH192 (1280x960@60Hz)
256MB GeForce 8600 GTS (MSI), hd de 250gb... pls raspunsuri urgente cel mai explicativ raspuns primeste funda

Răspuns Câştigător
| Netrider a răspuns:

Nu se merita sa pui win7 pe 64 bit. memoria ram e mica, nu gasesti toate aplicatiile pe 64 bit. alte aspecte:
1. Aplicatiile pe 32 biti ruleaza si pe 64 biti, dar mai incet, din cauza emularii.
2. Driverele trebuie sa fie semnate digital (nu exista optiunea "Continue Anyway").
3. Nu se poate instala pe calculatoare vechi, calculatoare ce nu au suport pentru 64 biti.
4. Nu se pot instala drivere de 32 biti pe un sistem de 64 biti.
5. Piesele mai vechi "risca" sa nu aiba drivere pentru 64 biti
6. Nu se mai pot folosi programele scrise pe 16 biti.
7. Are nevoie de minim 2 GB RAM (eu recomand minim 4 GB RAM pentru un sistem pe 64 biti)
mai multe aici:
http://www.mygarage.ro/......-biti.html

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eu am windows 7 x64 si cerintele mele sant aproape la fel ca ale tale ti-ar merge si tie.

| CM7YRE a răspuns:

Atata timp cat nu ai 3-4 gb de ram, nu trebuie neaparat sa instalezi pe 64 de biti.Deci mergi linistit pe 32. Daca mai adaugi ceva ram poti instala pe 64, ori daca vrei sa rulezi ceva aplicatii care merg doar pe 64.

| Adryenutzu explică (pentru CM7YRE):

Dar cu 2gb ram nu o samearga deloc mai bine decat pe 32bit?

| CM7YRE a răspuns (pentru Adryenutzu):

Nu prea o sa ai super diferente in functie de ce versiune de windows instalezi, dar daca ai gen 4 gb ram, versiunea pe 32 nu-ti vede mai mult de 3.2 gb ram. Si restul devin "inutilizabili".

| Adryenutzu explică (pentru CM7YRE):

Da o sa se miste mai repede pc sa la fel?

| CM7YRE a răspuns (pentru Adryenutzu):

"la fel". Logic ca daca pui resurse in plus si instalezi x64 o sa mearga mai bine.

| Adryenutzu explică (pentru CM7YRE):

Deci pe scurt daca fac schimbare o facdegeaba?!

| CM7YRE a răspuns (pentru Adryenutzu):

Nu o faci "degeaba".

| Adryenutzu explică (pentru CM7YRE):

Eu am vrut sa pun pe 64 bit pentru ca a placa video de 512 pe 256 bit si mi-a ia pe 256 mb pe 32 bit si de aceea

| mihaituneup a răspuns:

>2GB RAM - 32BiT

| Adryenutzu explică (pentru mihaituneup):

Eu voiam sa pun pe 64bit deoareceplaca mea video este de 512 pe 256 bit si mia ia pe 256 mb pe 32 bit!