| alleluiah a întrebat:

Hey! Imi puteti spune care este definitia pastelului si care sunt caracteristicile lui? big grin

3 răspunsuri:
| aurelgabriel a răspuns:

Pastelul este o specie a genului liric.
Caracteristicile pastelului
Tema poeziei: Înfatisarea frumusetilor naturii în anotimpul iarna, exprimarea starilor sufletesti de acest anotimp
Titlul: Este simplu în strânsa legatura cu tema denumind anotimpul descris
Structura: Discursul liric este constituit din doua dimensiuni diferite
Primul tablou – primele trei strofe exprima nelinistea eului liric generata de caderea necontenita a zapezii
Al doilea tablou – ultima stofa, aflata în opozitie cu primul (opozitia este sugerata prin conjunctia adversativa „dar”) surprinde revenirea la echilibrul de dinainte de potopul hibernal, optimismul si încrederea aduse de aparitia soarelui
predomina imaginile vizuale si cele motorii (de miscare, miscarea este prezenta în prima si ultima strofa)
monotonia cromatica dar si cea pe care o sugereaza aspectul static al tabloului sunt spulberate de unica imagine auditiva prezenta în final „voios rasuna clinchete de zurgalai”
limbajul este de o mare expresivitate frecvente fiind epitetele si comparatiile
epitete: „cumplita iarna”, „fluturi albe”
„umeri dalbi”, „mândra tara”
„soarele rotund si palid”
metafore: „lungi troiene calatoare”, „umeri dalbe”
„zale argintie”, „oceanul din ninsoare”
comparatie: „fulgii zbor, plutesc în aer ca un roi de fluturi albi”
repetitii împletite cu enumeratie: „Ziua ninge, noaptea ninge, dimineata ninge iar!”
enumeratie: „Pe câmp, pe dealuri, împregiur în departare”
inversiune: „mândra tara”
„doritul soare”
Verbele la prezent au rolul de a apropia de ochiul si sufletul cititorului, imaginile prezentate si de a le eterniza
personificarea: „se îmbraca mândra tara”
„soarele dismiarda”
versificatia: - structura strofica de 4 catrene
versuri lungi 15-16 silabe
ritmul trohaic
rima împerecheata.

| daniel1325 a răspuns:

Specia genului liric in versuri in care este exprimat un colt din natura fata de care eul liric isi exprima sentimentele de admiratie in mod direct