| anonim_4396 a întrebat:

Spuneti-mi si mie cum e la facultate, se suna ca la liceu dupa ce se termina ora? Sau acolo nu se suna nu exista sonerie.
Sau iti spune profesorul cand e pauza, si se opreste din predat atunci cand e sa fie pauza. Iar la facultate e stresu mare ca la liceu? Sau este mult mai lejer, nu trebuie sa te prezinti zilnic chiar daca esti la zi.
Exicati-mi si mie mai detaliat sa inteleg.
Si apropo am vazut ca la unele este amfiteatru iar la altele nu? CUm e mai avantajos?

2 răspunsuri:
| Mara_1046 a răspuns:

La facultate beneficiezi de o mai mare libertate decat la liceu. Cat despre prezente, depinde de profesor si de cerintele acestuia. Unii o cer, altii nu, altii iti acorda puncte in plus daca ai o prezenta mai mare. In general, punctate sunt seminariile(ore unde se rezolva aplicatii practice) si laboratoarele. Prezenta la cursuri nu este absolut necesara, dar, dupa cum am spus depinde de profesor si profil. Sfatul meu e sa mergi si la acestea, astfel te vei putea descurca mult mai bine la seminarii si implicit la examene. La facultate nu "se suna", cursurile tin in general 2 ore, atunci toata lumea stie, inclusiv, profesorii, ca este pauza(care dureaza 10-15-20 de minute). Stres mare in facultate intalnesti in timpul sesiunii, cand este mult de invatat, incerca sa iti organizezi timpul si orele de invatat inca dinainte astfel incat sa poti trece mai usor peste acesta perioada. Sper ca ti-am fost de folos! Multa bafta!

| adellinas a răspuns:

Este foarte lejer la facultate. Nu trebuie sa te prezinti zilnic, nici sa stai la toate cursurile. Nu se suna de pauza, de obicei la interval de o ora sau doua depinde cat tine cursul, da profesorul o pauza de 10 -15 minute. Amfiteatru este o sala mare unde se strang mult studenti cateodata chiar si din alti ani. Nu reprezinta un avantaj.