| maariaan a întrebat:

Stie cineva din ce cauza se poate incalzi foarte tare un patron intr'un tablou electric? Are amperajul necesar, e calibrat asa cum ar trebui, dar cu toate acestea tot se incalzeste. Ce pot sa'i fac ca sa nu se mai incalzeasca? Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

E sigur vorba de un contact imperfect (daca nu e la limita amperajului siguranta ) care se afla la conexiunea firelor de legatura. Pentru a vedea daca nu e siguranta la limita, baga pentru scurta vreme una supra calibrata si vezi daca se incalzeste in continuare. Daca se intampla acest lucru veifica firele si vezi daca sina de contact nu e oxidata sau la strangere nu se permite putin joc sigurantei (atunci apare acelasi fenomen de contact imperfect ).

3 răspunsuri:
leonardk
| leonardk a răspuns:

Capacul elementului nu se infileteaza suficient. Pune niste monezi in capac si apoi patronul si infileteaza-l strans. Se intampla frecvent acest lucru si asta este "leacul". Si mai verifica si conexiunile cablurilor la intrarea si iesirea din element.

| dof21 a răspuns:

E normal să se încălzească puţin. Ai totusi grijă ce fel de "liţă" şi cât de groasă este. Ai grijă să nu facă arc electric între patron si tabloul electric (contact imperfect între cele două).

| maariaan explică:

Multumesc pentru raspuns. Ma gandeam la arc electric, pentru ca scoate si un zgomot mic, ca si cum ar sfarai ceva acolo, ca un sunet mic de sudura. Patronul este nou, dozat sau calibrat asa cum trebuie, dar totusi se incalzeste rau. Nu vreau sa ma gandesc la ce s'ar putea intampla...