| ALittleDeath a întrebat:

Stiti intrebarea aia cu " ne nastem oameni, sau devenim oameni?" Ei bine am vazut ca multi spun ca ne nastem, dar eu tin sa cred ca intr-o oarecare masura devenim. Ne nastem cu potential uman. De ce zic asta? pentru ca de curand am citit despre cazuri de copii crescuti de animale, care au preluat comportamentul animalelor si nu au mai putut fi readusi la normal. De la copii crescuti de lupi si maimute, pana la copii care au fost tinuti de mici in camere cu pasari si capre, preluand total comportamenul lor. Si nu numai atat. Ce pareri aveti voi despre asta?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fara cunostine omul e un simplu animal fara ratiune

| Drimmero a răspuns:

Da,intr-adevar cam asa este, preiei comportamentul indiferent de la cine il iei. Noi devenim oameni cu adevarat cand ajungem la maturitate, atunci cand suntem stapani pe destinul nostru cu totul/

| OldSoul a răspuns:

Depinde ce intelegi tu prin a fi om.

| J0B0MAT a răspuns:

Ne naştem oameni.Altfel ne-am fi numit lupi sau alte nume de animale. Când zici că devii om,foloseşti expresia cu sens figurat, te referi la a dobândi însuşirile unui om bun, cinstit etc.
Mda, astfel de copii capătă însuşirile corespunzătoare mediului.De fapt, cu toţii, pe parcursul vieţii suntem influenţaţi de mediu, anturaj şi ajungeam să avem unele trăsături caracteriale sau altele.

| ALittleDeath explică (pentru J0B0MAT):

Tu cand zici ca ne nastem oameni te referi la corp, eu ma refeream la altceva

| J0B0MAT a răspuns (pentru ALittleDeath):

La sensul figurat te refereai.Te naşti om, iar pe parcurul vieţii te dezvolţi atât fizic cât şi psihic.Mai e expresia aia cu n-ai caracter.E cam acelaşi lucru.Cu toţii avem caracter, doar că unii unul mai bun, alţii mai rău.
Copiii ăia sunt tot oameni şi unii pot fi aduşi la normal.Dar mediul în care trăieşti îşi lasă amprenta asupra tuturor, mai ales când suntem mici suntem mult mai uşor de influenţat.

| WaterDrop a răspuns:

Ne nastem goi, ca o foaie de hartie.Pe parcurs incepem sa scriem pe ea si devenim ceea ce suntem acum. Unul dintre experimentele blamate din istoria omenirii, a fost acela in care un copil nou nascut a fost izolat intr-o camera alba timp de 20 de ani.Singurul lucru care l-a vazut el vreodata erau peretii albi, usa, si mana care ii dadea mancarea.Nu a vorbit nimeni cu el in cei 20 de ani.Cand a fost mai apoi scos din camera, a facut 2 pasi si a murit.Creierul lui nu a fost capabil sa primeasca atata informatie dintr-o data si a cedat.Noi primim informatia pe parcurs de la parinti, prieteni, carti, media, etc. si ne transforma in ceea ce suntem, adica oameni.

| ALittleDeath explică (pentru WaterDrop):

M-ai emotionat teribil