| SG1995 a întrebat:

Sunt aici sustinatori ai pamantului plat? Daca da, de ce credeti asta?

Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

În ultima vreme am fost stupefiat să descopăr câți oameni sunt absolut convinși că trăim pe un Pământ Plat, că o conspirație a oamenilor de știință (fie ei americani, ruși, chinezi, români, germani, brazilieni etc) ne mint de generații pretinzând că trăim pe o sferă de pământ și apă care se învârte în jurul Soarelui, în condițiile în care ei, „adevărații cunoscători", ȘTIU că Biblia a lămurit acest lucru de mult și a stabilit pentru totdeauna că Pământul este plat și fix, că tot ce vedem pe cer sunt doar elemente de decor puse acolo de Creator pentru a face cerul Pământului simpatic, că nu există viață altundeva în spațiu și că eventualii extratereștri sunt, de fapt, DRACI.

Că ideea Pământului Plat este doar o interpretare prostească a unui text din Biblie, nu are nicio importanță pentru oamenii care nu îndrăznesc să pună sub semnul întrebării nici măcar o virgulă din conținutul acesteia și care, cel mai adesea, nici nu citesc Biblia sau o citesc fără să înțeleagă mare lucru.

2 răspunsuri:
| Golyat18 a răspuns:

Da ba pamantul ii plat doar din dimensiunea spatiala se vede rotund deoarece in spatiu nu mai vezi adevarata forma a obiectului ci doar masa (de asta il vezi compact/sfera rorunda) asta din cauza ca lumina este lovita de radiatii.

| Logann a răspuns:

Da, eu. Pentru ca, sincer, nu am vazut nimic sa se rostogoleasca la vale.