| anonim_4396 a întrebat:

Sunt baiat, am 16 ani si ma confrunt cu o mare problema.

Imi creste par foarte mare si negru pe maini si pe degetele de la maini, dar nu as vrea sa il indepartez ca stiu ca nu e ceva prea normal in cazul barbatilor.

Intrebarea mea este care ar putea fi cauza cresterii intense a parului pe maini si degetele mainilor?

Cum as putea opri aceasta crestere a parului si ce sa fac sa nu mai arate atat de urat?

3 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Probabil este la nivel hormonal, avand in vedere ca esti la pubertate.Sau poate mai ai rude cu o pilozitate excesiva si astfel mostenesti pe cale genetica.Eu sincer zic sa mergi la medicul de familie, poate te trimite la endocrinologie.

| InteractiV a răspuns:

Nu o poti opri, este firesc speciei masculine si depinde de gena. Unii au mai mult par, unii mai putin iar altii deloc. Cu timpul o sa se opreasca din a mai creste si usor, usor, o sa cada singur.

| Esla a răspuns:

Nu prea ai ce face. Nu este o problema. Pur si simplu sunt barbati ce au mai mult par. Dupa parerea mea nu este nimic rau, anormal, daca il mai indepartezi. Mai ales daca arata inestetic.