| flavius93 a întrebat:

Sunt baiat si am 16 ani, si de aproape jumatate de an, in noaptea de 25 iunie cand este si sarbatoarea sanzienelor a murit un fost coleg de Scoala generala pe care il stiam de 10 ani si imi era si vecin. A murit calcat de tren cu motorul. Si pana acum in luna Noiembrie l-am mai visat de vreo 5 ori, ca vorbesc cu el. dar el fiind mort si doar eu vazandu-l si putand vorbi cu el. dar azi-noapte visul cu el a fost mai ciudat. Am visat ca eram la el la priveghi, erau multi oameni, eram impreuna cu mama, am mers la el la sicriu, in partea dreapta si atunci el a deschis ochi, eu m-am speriat si mam indepartat, dar am revenit de data aceasta la capataiul sau, iar a deschis ochi, dar de data aceasta a si ridicat mana si ma atins. Speriat, m-am indepartat de sicriu si m-am asezat pe o canapea in camera, si am povestit oamenilor, atunci ei au spus ca este ceva normal(ca si cum pentru ei era ceva normal ca un mort sa deschida ochi si sa se miste) atunci eu am stiut ca este ceva in neregula si dintr-o data el sa ridicat din sicriu si a venit la mine.Doar eu il puteam vedea si atunci noi am vorbit(nu imi amintesc despre ce) si la un moment dat mi-a spus sa ii dau ceva sa atinga ( ca si cum ar sfinti un obiect atins de el) si atunci i-am dat obrazul meu. el m-a mangaiat pe obraz. si de atunci nu mai stiu nimic.cred ca m-am trezit. Ce poate insemna acest lucru? Ce trebuie sa fac?

Va multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| xibalba a răspuns:

Nu toate visele au o anumita semnificatie. Pe tine te-a marcat destul de mult moartea prietenului tau, de aceea il visezi si asa mult. Probabil inca nu te`ai impacat cu ideea ca el a murit. Probabil ziua nu te gandesti asa mult la el, dar noaptea, inconstientul incepe sa isi faca treaba in timpul somnului si de acolo vin si visele tale cu prietenul tau care se trezea din morti. Asta poate insemna ca tu il consideri pe amicul tau inca o persoana vie, nu te`ai impacat cu ideea ca el nu mai e, cum spuneam si mai devreme. Sa stii ca orice vis nu are o semnificatie anume pentru toata lumea, ci pentru fiecare persoana in parte. Pentru ca suntem diferiti. Asa ca eu zic sa cauti in sufletul tau raspunsul... Nu iti voi spune acum, cum probabil vor spune altii, ca sufletul lui nu e linistit acolo unde e, aberatii din astea. Totul tine de tine si de cum te educi tu la nivelul psihicului tau. Daca intampini probleme, poti apela la un psiholog.

| Kidu a răspuns:

Incearca sa dai de pomana cuiva ceva ce-i placea lui mult, si poate o sa se linisteasca si n-ai sa-l mai visezi.
Bafta.happy

| sandulache a răspuns:

Buna falavius.
Cand iti maore un preten coleg de scoala ce te intelegi bine cu el, il poti visa ori iti cere de mancare ori apa ori ii e frica de ceva, deci, poate tu ia-ai fot mai apropiat ca preten daar mai bine sa mergi la biserica sa iti aprinzi o luminare si saa dai ceva de paomana, de sufletul lui si vei vedea caind il vei visa din nou iti va multumi, se zice din vechi legende si starmosi nostri, ca sufletul va batui pe ci dragi si apropiati si va cere de macare di baut, du-te la biserica si aprinde o lumanare la mori si da ori ce de paomana o cana de apa un colac dar asta sa faci sambata ca e sambata mortilor, bafat si nu avea frica ca nu se va intampal nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar nu stiu ce ar putea insemna. Bunicul meu a murit si mama la visat cu o saptamana inainte de Craciun(2006). Chiar in Ajunul Craciunului ii s-a facut rau. Ii multumesc lui Dumnezeu ca nu a patit nimic. Ea ne-a spus ca la visat pe bunicul(mama mai are 3 fratii, dar pe ea a iubit-o cel mai mult), dar el nu vorbea cu ea, apoi mama si-a dat seama ca daca vorbea cu el nu mai era. Poate prietenul tau doreste sa iti trimita un mesaj, cine stie. Apropo, ma numesc Alina si am 15 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Constientul tau poate fii devina. Te gandesti la el si pierderea sa te-a afectat destul de mult. Sper sa treci peste.Succes!