| abcd1234efg a întrebat:

Sunt emotionata din cauza unei excursii si nu pot sa dorm noaptea. Ce sa fac?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ganteste-te la gramatica limbii romane (excursii) si-ti va veni somnul, urgent.

| cristi202 a răspuns:

Nu prea ai ce face. Nu poti sa iti controlezi emotiile intotdeauna. Doar sa incerci sa dormi cand poti, cand te ia oboseala.
Eu mergeam intr-o tabara mare, de 3000-4000 de tineri, la munte, toti cu corturi, era fenomenal, si, fiind din echipa de organizare, printre cei ce se ocupau de logistica si de pregatirea taberei, plecam dimineata la 6, asta insemnind sa plec de acasa pe la 5. Urmau 3 zile de munca istovitoare de dimineata pana seara, pentru a ridica tabara impreuna cu echipa cu care o faceam, insa eu in noaptea dinaintea plecarii nu puteam dormi, si de emotii, si de frica ca nu voi reusi sa ma trezesc la ora 5. Ma pregateam imi faceam bagajul, si daca stateam intins, nu era mai mult de 15 minute. happy

| vocea a răspuns:

Trebuie sa te cunosti pe tine mai intai.Sa iti faci o parere buna si sa fi mai ingaduitoare cu tine. Adica. in lumea asta toti gresim, asta nu inseamna ca ne facem de ras. Te temi prea mult de ce vor zice oameni despre tine daca te incurci. Incearca sa te gandesti mai mult la asta.
Gandeste-te ca o sa fie totul bine si ca o sa ai amintiri frumoase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-ti mai alimenta emotiile si foloseste autosugestia. Gandeste-te ca esti intr-un loc fain atunci cand te bagi la culcare, detaliaza-ti in minte fiecare detaliu din locul ala, gandeste-te ca esti in bratele persoanei dragi si totul e bine sau spuneti in minte ca esti relaxat/a, ca-ti simti mainile/picioarele etc. grele, ca esti linistit/a etc.

Eu asa adorm cand am insomnii din cauza emotilor, ori neg activitatea aia. Spun ca nu o sa fac lucru ala si ma linistesc.

| Marian1001 a răspuns:

Am patit si eu asta, dar stai linistit gandeste-te ca o sa fie bine

| Ken67 a răspuns:

Ceai somn liniştit sau somnifere!