| dolly_9590 a întrebat:

Sunt foarte confuza. Am un prieten de 2 luni dar problema este ca inainte de el am avut o relatie de 1an jumate care s. a terminat foarte rau eu fiind cea care s-a despartit din cauza geloziei execesive, si pentru ca ne certam foarte des si rau.Eu pentru lucrurile pe care mi le. a facut nu m-as mai intoarce la el, dar acum am inceput sa vorbim din nou si nu stiu parca imi e dor si intr-un fel as vrea sa ma intorc dar imi e frica. Tin sa precizez ca acum cu noul meu prieten ma simt bine din toate punctele de vedere dar nu am simiti acelasi foc si aceeasi pasiune cum simteam pentru prietenul meu anterior.Nu stiu ce sa fac el spune ca s-a schimbat dar nu as vrea sa renunt la o relatie care ar putea fi promitatoare.As dori si eu un sfat.

1 răspuns:
| monyk a răspuns:

BUna, nu e o decizie usoara...intr-un fel poate fostul prieten chiar s-a schimbat si ati fost atata timp impreuna, poate mai merita o sansa, ma gandesc ca va leaga multe intamplari si amintiri;
Pe de alta parte, el face parte din trecut cel putin asa ar fi normal, acum ai o relatie care zici ca e promitatoare, daca cumva te vei impaca cu fostul si nu va veti intelege si vei dori sa te impaci cu actualul? Sau cine stie...intr-un fel ar fi aiurea sa il lasi pe actualul prieten acum ca s-a intors fostul, tu sa il lasi balta pe actulul si sa cazi iar in bratele fostului, nu stiu.
Deci, oricum am lua situatia, tu trebuie sa te gandesti bine, sa iei alegerea cea mai buna, adica fa ceea ce simti, asculta-ti inima dar si ratiunea; tu sti mai bine cum sunt ei si cam ce relatie ai putea avea cu fostul si ce relatie ai acum, cum esti mai bine?