| AdioTPU a întrebat:

Sunt n și n oameni care ne bârfesc. Unii mai mult alții mai puțin. Treaba e că o parte din acești bârfitori au și influența asupra altora care nu ne cunosc dar aud bârfele denigratoare ale celorlalți și îi cred. In multe cazuri cei care pleacă urechea la bârfe încep să se și lege de persoana respectiva, s-o înjure, s-o tachineze. De ce aceia care se iau după bârfele altora nu încearcă să cunoască personal persoana bârfită și cred orbește in calomnii? De ce are un bârfitor atâta influenta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Despre bârfitori, nu avem ce să spunem, decât că toți o facem, dar cei de cea mai joasă speță, nu merită decât un SINGUR TRATAMENT, FU*K THEM, FRUNTEA SUS ȘI ZÂMBETUL ÎNAINTE, pe bârfitori și invidioși, cel mai mult îi ucide indiferența și zâmbetul tău. Ai ceva sau ești lefter, doar zâmbește, să ai și să zâmbești, îi înfurie, dar să nici nu ai ceva și tu să ai doar puterea de a zâmbi, îi omoară.

Ca să-ți răspund totuși strict la întrebare, probabil bârfitorii ăia care au putere și influență, sunt cumva influenți, într-un grup destul de mare, acela influent este vreun fel de lider al tribului, restul o țin după ăla. Ăla are ceva manipulare și dorință de manipulare, restul sunt ăia proști, care merg după efectul de turmă și aia e. E problema lor, dacă tu ai conștiința curată, sincer, nu prea trebuie să-ți pese de nimeni și nimic. În mormânt toți ajungem alone și uneori e mai bine să rămânem alone și lupi singuri. Ai grijă că tribul, gașca de lupi mereu va bârfi pe cel altfel de ei, îl va arăta cu degetul și îl va mușca, tu trebuie să-ți vezi de drumul tău și să nu-ți pese nici de păreri, nici de stânga, nici de dreapta, nici de nimic. Doar de drumul tău din față. happy
P. S. Pentru cei cu motivație scăzută, sfătuiesc să se asculte totuși micile bârfe ( nu calomniile) și să le ia ca mici imbolduri pentru a reuși, pentru a se motiva și a lupta pentru persoana sa.
Calomniile probabil le mai fac tot psicho ăia, în devenire, cu o imaginație prea bogată și mult timp liber. Poate bârfele simple, par așa niște mici pierderi de vreme sau chiar de destresare a unora mai netupeiști de a spune face to face tot. Uneori și bârfa sub formă de catarsis e chiar bună, psihologic vorbind, dar calomnia deja e abominabil, exagerat și nu ar avea cum un om normal să o facă, evident că o va face tot un psihopat, un țicnit, un plictisit, dar cu ceva distrus la mansardă, însă de mulțimea care-l crede, habar nu am ce să spun, poate li se spală creierul pur și simplu și aia e. Uită-te și tu la crimele în masă făcute de acei Guru care luau oameni random, îi băga în așa zisa "comunitate" și apoi fără să apese pe vreun trăgaci, prin diverse retardate metode, boom, ei singuri își puneau capăt vieții și nu unul, doi, ci mii de oameni.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti vreo persoana publica sau in ce anturaje te invarti de ai n si n oameni care te barfesc?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru că sunt foarte mulți proști în libertate.
Bârfa merge bine între oamenii cu iq scăzut și 0 cultură.
Si oamenii inteligenți bârfesc (fac schimb de păreri), dar nu se influențează unul pe celălalt.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Schimbul de pareri nu e birfa.
Schimb de pareri: "Ce crezi despre vecina de la 3, ai vazut-o cum era imbracata azi?" "Da, la varsta ei e o femeie asumata care nu se sfieste sa se imbrace provocator, si totusi cu gust si, desi indraznet, nu vulgar."
Birfa: "Ai vazut-o pe panarama de la 3? Cu doi copii acasa si sa iesi asa cu decolteul ala si cu tocurile alea, de parca mergi la produs!" "Da, garantat se duce sa o s*ga sefului ala mare de la servici sau sa si-o puna cu vreun coleg!"

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

O încadrez la bârfă pentru că e discuție în lipsă. Dacă vecina ar fi de față, ceilalți s-ar abține de la datul cu părerea.

| dullcat a răspuns:

Probabil considera ca cei care arunca barfa sunt persoane de incredere. Eu daca as vrea sa fac rau la cineva, as putea sa inventez barfe despre persoana x si sa le-o spun prietenelor pe care le stiu de 10 ani. Vor pune la indoiala ce zic? Pun pariu ca 90% nu, mai ales daca nu cunosc persoana respectiva. Daca ar cunoaste-o, poate ar fi mai mult scepticism.

As zice ca barfa despre oameni e echivalentul stirilor fake-news. Se bazeaza pe ceva real in procent extrem de mic, dar stirea e fake fiindca sursa nu e de incredere, spune prostii doar pentru senzational. Unii se prind, insa cei care nu, care au incredere oarba in sursa, pur si simplu vor distribui mai departe.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bla bla bla... inca o intrebare absolut irelevanta. Te simti lezat, poti da in judecata si cistiga daca birfa aia te afecteaza pe bune in plan profesional sau personal. Altfel... cinii latra, caravana trece.

| Hammurabi a răspuns:

Sunt total pe afară cu chestiile astea.
Chiar nu mi-a păsat niciodată cine și ce vorbește despre mine. (sunt convins că sunt subiect de bârfă pentru destui)
Cui îi place să se delecteze cu bârfe, nu e cu nimic mai presus decât cel care bârfește.

| CostinAlamariu a răspuns:

Majoritatea oamenilor găsesc plăcere în sadism. Nu contează că nu cunosc o persoană - o vor denigra oricum din pur sadism și prejudiciu. Bigotism.

Pe scurt: așa-s oamenii de la fabricație - incredibil de răi și arbitrari (și iraționali)

Pură plăcere în sadism.

| marniii a răspuns:

De obicei astia care barfesc isi fac o imagine din asta de oameni seriosi si fac barfa sa para ceva neobisnuit, incep propozitiile cu ''nu imi place sa judec, dar...'' si fac sa para ca e singura data in viata cand barfesc, ca au incredere in tine si esti tu o persoana misto in ochii lor. Pe scurt, e manipulare.