| Denisa_2702 a întrebat:

Sunt ortodoxa si imi doresc sa imi schimb religia.Mereu am fost o persoana preocupata sa aflu cat mai multe lucruri despre Dumnezeu, doar ca niciodata nu m-am simtit bine ortodoxa. As vrea sa fiu protestanta, tatal meu vitreg este evanghelic si incet incet am prins drag de religia asta.Stie cineva ce as putea sa fac sa ma trec la protestanti? Multumesc

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Faci o cerere şi o ştampilezi după, dar e interesantă poziţia ta de a alege o religie să te simţi bine în ea.
Eu dacă aveam idei din astea treceam la musulmani care au promisiunea că după moarte pe fiecare musulman îl aşteaptă un batalion de fecioare virgine într-un palat mai grozav decât a lui nea' Jiji.

5 răspunsuri:
| andrada_3947 a răspuns:

Fiecare om ii important in fata lui Dumnezeu si Dumnezeu are cu fiecare in parte un plan
Eu te as sfatui :
sa cauti o biserica penticastala unde sa mergi regulat si la Biserica Dumnezeu iti va vorbi
sa citesti biblea
sa implinesti ce le 10 porunci date de la Domnul

(1) Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine.

(2) Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc neleguirea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc, şi Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele.

(3) Să nu iei în deşert Numele Domnului, Dumnezeului tău; căci Domnul nu va lăsa nepedepsit pe cel ce va lua în deşert Numele Lui.

(4) Adu-ţi aminte de ziua de odihnă, ca s-o sfinţeşti. Să lucrezi şase zile şi să-ţi faci lucrul tău. Dar ziua a şaptea este ziua de odihnă închinată Domnului, Dumnezeului tău: să nu faci nici o lucrare în ea, nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici vita ta, nici străinul care este în casa ta. Căci în şase zile a făcut Domnul cerurile, pământul şi marea şi tot ce este în ele, iar în ziua a şaptea s-a odihnit: de aceea a binecuvântat Domnul ziua de odihnă şi a sfinţit-o.

(5) Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta, pentru ca să ţi se lungească zilele în ţara, pe care ţi-o dă Domnul, Dumnezeul tău.

(6) Să nu ucizi.

(7) Să nu preacurveşti.

(8) Să nu furi.

(9) Să nu mărturiseşti strâmb împotriva aproapelui tău.

(10) Să nu pofteşti casa aproapelui tău; să nu pofteşti nevasta aproapelui tău, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici măgarul lui, nici vreun alt lucru, care este al aproapelui tău.”

Aceste Porunci le gasesti in Biblie :Exodul (Esirea) 20
Pginile:80 si 81

| andrada_3947 a răspuns:

Fiecare om ii important in fata lui Dumnezeu si Dumnezeu are cu fiecare in parte un plan
Eu te as sfatui :
sa cauti o biserica penticastala unde sa mergi regulat si acolo Domnul isi va pune mana peste tine
sa citesti biblea
sa implinesti ce le 10 porunci date de la Domnul

(1) Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine.

(2) Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc neleguirea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc, şi Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele.

(3) Să nu iei în deşert Numele Domnului, Dumnezeului tău; căci Domnul nu va lăsa nepedepsit pe cel ce va lua în deşert Numele Lui.

(4) Adu-ţi aminte de ziua de odihnă, ca s-o sfinţeşti. Să lucrezi şase zile şi să-ţi faci lucrul tău. Dar ziua a şaptea este ziua de odihnă închinată Domnului, Dumnezeului tău: să nu faci nici o lucrare în ea, nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici vita ta, nici străinul care este în casa ta. Căci în şase zile a făcut Domnul cerurile, pământul şi marea şi tot ce este în ele, iar în ziua a şaptea s-a odihnit: de aceea a binecuvântat Domnul ziua de odihnă şi a sfinţit-o.

(5) Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta, pentru ca să ţi se lungească zilele în ţara, pe care ţi-o dă Domnul, Dumnezeul tău.

(6) Să nu ucizi.

(7) Să nu preacurveşti.

(8) Să nu furi.

(9) Să nu mărturiseşti strâmb împotriva aproapelui tău.

(10) Să nu pofteşti casa aproapelui tău; să nu pofteşti nevasta aproapelui tău, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici măgarul lui, nici vreun alt lucru, care este al aproapelui tău.”

Aceste Porunci le gasesti in Biblie :Exodul (Esirea) 20
Pginile:80 si 81

| feysofit a răspuns:

Chiar daca este o intrebare mai veche, raspunsul poate fi binevenit pentru altii care intampina aceasta intrebare. In primul rand, religia este doar forma umana de interpretare a celor nevazute, acum daca speram, mai mult credem ca Dumnezeu este Viu, atunci presupunem o prezenta si o activitate in viata noastra ceva care sa conteze. Observam in interiorul nostru, raceala relatiei cu Creatorul nostru, golul existent pe care dorim sa il umplem. Chiar daca exista multe manifestari spirituale pe glob, iudaismul si in continuare si intregire crestinismul este religia care pare venita din afara, care nu intretine orgoliu propriu si care nu ocroteste "normalitatea" umana asa cum fac alte religii bazate pe gandire umana. NU recomand nimanui sa priveasca din repere umane. Priviti cu sinceritate in interiorul inimii la pacatul si mizeria de acolo. Acel gunoi si firea care va genera gunoi in continuare sta si va sta intre noi si Dumnezeu. Calea Adevarul si Viata este Domnul si Mantuitorul nostru Isus Hristos. Prin El si DOAR prin El putem dobandi impacarea cu Tatal nostru Ceresc.
Pretul a fost platit, am fost cumparati cum un pret, rascumparati mai exact.

In alta ordine de idei, daca ai intrebari legate de stana du-te la pastor nu la lupi, internetul este plin de ei si sfaturiile lor nu vor fi cele de dorit.
Ca si crestina drept - credincioasa, cauta neprihanirea, Dumnezeu da si resurse atunci cand cheama.
Fiti binecuvantati!

| cristi2233223 a răspuns:

Eu sunt ortodox, e dureros sa citesc aceasta ca tu doresti cu atata patima sa fi protestatna, eu te-as indruma sa cauti un preot bine pregatit ortodox si sa stai de vorba cu el inainte de a face asta. Eu consider ca acestta este un pas crucial pe care il vei face. Denisa te rog sa te gandesti bine pentru ca nu este cum tiai schimba o haina, nu renunta si spera. Daca vrei sa mai adaugi ceva sau sa dialogam pe aceasta tema scriemi pe: teoxp_2006@yahoo.com

| Denisa_2702 explică:

O cerere unde as putea sa fac? nu stiu cum se procedeaza cand cineva trece la lutherani, ei nu sunt botezati si le trebuie o confirmare din partea biserci din cate stiu.uhh ti-ai dori asta? sa te astepte fecioare virgine?