| FilosofulDepresiv2022 a întrebat:

Sunt singurul care crede ca ce ne invata la geografie in scoli e inutil si irelevant? Bine poate o fi si frustrarea ca am o profesoara ciufuta care m-a lasat corigent pe primul semestru in conditiile in care sunt clasa aXII-a si nu dau bacul la aceasta materie.Dar serios acum, de ce naiba trebuie sa stiu ca vantul nu stiu care vine din Africa si bate in Romania in conditiile in care am de recapitulat undeva la 26 de eseuri la romana, sa invat 8 teme la istorie dintre care mai am3+sociologie? Ce parere aveti?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

~ce ne invata la geografie in scoli e inutil si irelevant?~

~o fi si frustrarea ca am o profesoara ciufuta care m-a lasat corigent~

ai de 2 x DA!

| DonEduardo a răspuns:

Eu am o parere buna de geografie. Imi place sa cunosc lumea din punct de vedere geopolitic.

| FilosofulDepresiv2022 explică (pentru DonEduardo):

Daca iti place, normal, faza este ca eu am avut niste ciufute de profesoare la geografie de nici nu pot sa-ti zic si am format o repulsie acuta pentru subiectul asta! Si plus, nici nu ma pasioneaza, prefer literatura, psihologia, paranormalul(am niste gusturi si preocupari mai ciudate).In general, sunt fascinat de tot ce este abstract! Mie mai toate profele de geogra mi-au spus ca "sunt paralel cu realitatea" si cam au dreptate, dar asta nu inseamna ca trebuie sa-mi strice viitorul fix acum!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da amice, intr-adevar, multe informatii pe care le invatam in scoala se dovedesc a fi inutile pentru partea practica a vietii dar ne folosesc la cultura noastra generala.

Tu percepi geografia asa datorita profesoarei tale pe care nu o agreezi.
Daca profa ti-ar fi fost simpatica, probabil ai fi invatat de placere iar acele detalii nu ti s-ar mai fi parut inutile.

Unii profesori gresesc pentru ca nu stiu sa faca placuta materia pe care o predau dar si o parte dintre elevi gresesc ca nu respecta profesorii, astfel creându-se un ciclu haotic unde lipseste respectul si intelegerea intre profesor-elev.

| FilosofulDepresiv2022 explică (pentru anonim_4396):

Da, am zis, o buna parte din problema mea cu geografia au fost profesoarele! Si normal ca multe lucruri din geografie sunt utile, dar tot consider ca programa ar trebui schimbata!