| Sunflower1503 a întrebat:

Sunt studenți la facultatea de arhitectura din Viena aici? Sau la facultatea de arhitectura din Cluj? Deci, nu știu daca, după ce termin liceul sa merg la Cluj sau in Viena. Adică, e greu sa mergi in alta țară, sa vorbești doar germană și să te descurci cu plățile singur. Ai nevoie de locuință și nu știu dacă singura mă pot descurca mai ales că nu prea fac nimic din astea acum. Părinții mei fac tot. Daca aș merge in Romania ar fi mai simplu și m-ar putea ajuta părinții și i-aș putea vizita mai des. Dar nu știu dacă studiile de aici mă ajută să pot continua acolo fără să fac iar alte studii și acolo in plus.
Ideea e că părinții nu mă pot ajuta cu facultatea acolo mai ales că nu am fost niciodată în Viena și ei nu știu germana.
Oricum după ce as face aici facultatea m-aș duce în altă țară nu as rămâne in Romania.
Viena e un oraș frumos? Cum sunt oamenii acolo? M-ar primi daca vin din Romania? E mai bine sa fac facultatea aici?
Va rog, cei care știți, să îmi răspundeți! Nu am cunostinte niciunde cu care sa vorbesc!

1 răspuns:
| VreauSaFiuMilitar a răspuns:

Buna... Este greu sa faci facultatea in alta tara, dar daca iti doresti... Admiterea este grea. Trebuie sa te interesezi si sa te pregatesti. Daca o sa ai un job part time si o sa ti dea si parintii bani, poate o sa reusesti sa iti platesti facultatea. Austria primitoare, n o sa ai probleme.