| AndreiBalan123 a întrebat:

Sunteți de acord ca adolescenta este cea mai grea parte din viata și cea mai frumoasa în care dezvoltarea mintala reprezinta calea pe care o s-o ia viitorul adult, fie ea rea sau bună?

Răspuns Câştigător
| CleanHeart a răspuns:

Ai un adevar acolo dar dezvoltarea mintala trebuie sa continue toata viata si oricum ne schimbam si nu ramanem la fel chit ca nu toti ajungem la nivele mari, in adolescenta e important sa ne formam o baza puternica cu care sa ne descurcam in viata si sa fim niste adulti cu caracter de fier ca in lume cand iesi esti automat in competitie dar trebuie sa fii cu tine, nu cu altii si ai nevoie de unele calitati care trebuie invatate.

9 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Nu e grea, e doar partea aceea a vietii unde descoperi cele mai multe lucruri, dupa varsta de 40 de ani nu iti mai arde sa umblii ca in tinerete, si vrei sa te asezi, asadar sa profitam acum de aceasta cautare, fie ca stim incotro mergem, fie ca nu, asta e frumusetea.

| RAY a răspuns:

Personal in adolescenta am cunoscut pentru prima oara iubirea dar si suferința, dar si un fel de depresie, o criza existențiala, cauza era pubertatea, maturizarea fizica, in concluzie sunt de acord cu tine, daca ar fi sa regret ceva, ar fi ca mi am pierdut prea mult timp online, nu am trăit offline mai mult, sfatul meu ar fi sa iti petreci mai mult timp offline nu online ca e pierdere de timp, nu te alegi cu nimic, decat daca inveti ceva, in rest socializare exista doar real la fel si relatie doar real

| Violleta2022 a răspuns:

Adolescenta este cea mai furmoasa si mai usoara perioada din viata unui om!

Nu ai griji, nu ai responsabilitati, nu trebuie sa muncesti ca sa manaci, nu trebuie sa te intretii, nu trebuie sa te strezesi ca ai familei cu copilasi si trebuie sa-i htranesti, ori sa platesti facturile de apa si curent, poti sa canti, sa dansezi, sa mergi la toate petrecerile colegilor din clasa samd.

Intr-un cuvant, adolescenta este cea mai USOARA si FRUMOASA perioda din viata unui om!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da sunt de acord.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

În nici un caz nu e cea mai grea. La mine a fost boierie, veneau toate lucrurile de la sine.
Pe la 8-12 ani mi-a fost mult mai greu, din cauza bullying-ului și a imposibilității de a schimba ceva în viața mea.
În adolescență deja îmi era luată în seamă părerea, făceam singur economii/profit, atrăgeam de partea mea oamenii pe care îi agream.

| Freya1 a răspuns:

Nu e cea mai grea dacă ești un pic mai analitic.Mai greu e la maturitate când trebuie sa înfrunți viata pe bune.
Dar da, într-adevăr deciziile luate în adolescenta îți pot influenta viata de mai departe.

| Dismally a răspuns:

Nu, de ce ar fi grea? Mie nu mi s-a parut deloc asa.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu știu dacă e cea mai grea, dar nu sunt deloc de acord că e cea mai frumoasă. Asta o zic doar adulții care și-au atins vârful în adolescență și de atunci viața lor a luat-o pe pantă descendentă și probabil își urăsc viața acum.

Eu am avut o adolescență frumoasă, dar viața mea poate si va fi cu mult mai frumoasă cu timpul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, adolescenta este intr-adevar cea mai frumoasa și grea parte din viata omului, pentru ca atunci ne formam și ne definim ca oameni.