| VivianneMnt a întrebat:

Sunteti de acord cu definitia omului ca fiinta a raului? De ce?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Definitie gresita.

| Dariusuu a răspuns:

Cum as putea sa fiu de-acord cand exista criminali in serie sau oameni sociopati care n-au pic de mila?

Nu sunt.

| unknøwn a răspuns (pentru Dariusuu):

Gândeşte-te la criminalii în serie sau la sociopaţi.
De ce fac ceea ce fac şi cum au ajuns în stadiul ăla.
Că nu sunt aşa by default.
Atât criminalii în serie cât şi sociopaţii suferă de tulburări psihice/de comportament/de personalitate.
Şi tulburările psihice nu apar din senin, cu voia individului respectiv.

| Dariusuu a răspuns (pentru unknøwn):

Da, ai şi tu dreptatea ta, te susţin!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depide de persoane... nu se poate pune o definitie pentru toti

| unknøwn a răspuns:

Câţi oameni cunoşti care îţi spun cât sunt ei de fericiţi?
Câţi cunoşti care se plâng şi îţi spun cât sunt de trişti?
Fiinţa umană e atâta de plină de ură, lăcomie încât ajungi să te întrebi dacă nu cumva din asta a fost creată.

| Swan39 a răspuns:

Omul e combinaţie, procentele sunt cele care diferă; nimeni nu e pur.